15 Yaş Altı Gebe Hastaları Bildirmedikleri İddası İle Yargılanan 18 Doktor Beraat Etti

İstanbul'da hastaneye başvuran 15 yaş altındaki hamile çocukları zamanında emniyete bildirmediği gerekçesiyle yargılanan 18 hekimin beraatine karar verildi.

15 Yaş Altı Gebe Hastaları Bildirmedikleri İddası İle Yargılanan 18 Doktor Beraat Etti

15 Yaş Altı Gebe Hastaları Bildirmedikleri İddası İle Yargılanan 18 Doktor Beraat Etti

Bağcılar'da geçen yıl hastaneye başvuran 15 yaş altındaki hamile çocukları zamanında emniyete bildirmediği gerekçesiyle "kamu görevlisinin suçu bildirmemesi" suçundan yargılanan 18 hekimin beraatine karar verildi.

 Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan 4 doktor ile avukatları katıldı. Başka davadan tutuklu olan bir sanık da duruşmaya SEGBİS ile bağlandı. Duruşmada tanık olarak dinlenilen N.A, olay tarihinde Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde polis memuru olarak görev yaptığını belirterek, kendilerine bildirilen küçük yaştaki gebeleri deftere kaydedip, onların ikamet ettikleri kolluk birimlerine telefonla bildirim yaptıklarını anlattı. 

Tanık N.A, genelde de yaşı küçük olduğu için bu kişileri çocuk büroya bildirdiklerini ifade ederek, yaşı küçüklerin kendilerine bizzat teslim edilmediğini, doktorların tuttukları kayıtlar üzerinden bildirim yaptıklarını söyledi. Son savunması sorulan tutuksuz sanık M.T.K, bir hastanın tanısı yanlış girildiği için hakkında dava açıldığını, bu kişinin de gebe olmadığının anlaşıldığını belirtti. 

Bir diğer tutuksuz sanık Ö.A, 31 yıllık hekim olduğunu, Türkiye'nin her yerinde çalıştığını dile getirerek, küçük yaşta gebelik yaşanan hastalarını bildirimini yaptığını söyledi. Tutuksuz sanık E.V.K, kalbinin çok rahat olduğunu, hastaları ilgili yerlere bildirdiğini aktardı. Bir diğer tutuksuz sanık Ü.H, olayın sistemsel bir problemden kaynaklandığını, hastaların hepsini bildirdiğini ifade etti.

Sanık H.E.A, iddiaya konu hastayı asistanının muayene ettiğini belirterek, asistanı tarafından kendisine danışılmadığına dair not düşürüldüğünü, bu yüzden üzerine atılı suçla alakasının olmadığını kaydetti. 

Sanıkların avukatlarından Mustafa Tırtır, hastanede sistemsel bir hatanın olduğunu, ortada herhangi bir suçun bulunmadığını belirterek, Suriye uyruklu kişilerin kayıtlarının sağlıklı bir şekilde tutulmadığından gerçek yaşlarının sistemde yazıldığı gibi olmadığını söyledi. 

Son sözleri sorulan sanıklar, beraatlerini istedi. Mahkeme, sanıklar E.V.K, H.E.A, İ.B, M.T.K, O.Y, Ö.A, Ş.Y.A, N.A. ve Y.C'nin "kamu görevlisinin suçu bildirmemesi" suçunu işlemedikleri sabit olduğundan beraat kararı verdi. 

Sanıklar, C.İ, E.U, G.A, I.Ş.Y, İ.A.K, M.E.Ö, N.K, Ö.A. ve U.H'nin de "kamu görevlisinin suçu bildirmemesi'' suçunu işledikleri ve kasıtlarının bulunduğu sabit olmadığından beraatlerine hükmetti.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 16:23

Samet Kaya


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER