7 Aydır Asistan Doktorların Tayini Gerçekleştirilmedi

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı 7 aydır asistan doktorların tayin işlemlerini gerçekleştirmedi.

7 Aydır Asistan Doktorların Tayini Gerçekleştirilmedi

7 Aydır Asistan Doktorların Tayini Gerçekleştirilmedi

Sağlık Bakanlığı Tıpta Uzmanlık Kurulu, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı'nın tüm eğitim faaliyetlerini sonlandırdı. Bu bölümde uzmanlık eğitimi gören 9 asistan doktor başka şehirlerde ki kliniklere tayin edildi. Ancak Tıp Fakültesi Dekanlığı, üzerinden 7 ay geçmesine rağmen asistan doktorların tayin işlemlerini gerçekleştirmedi.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı'ndaki kriz 2017 yılında baş gösterdi. İddiaya göre, bölümdeki hocalar arasında özel ameliyatlar sebebi ile problemler yaşandı ve bu durum asistan doktorlara da yansıdı. Hocaların, uzmanlık eğitimi için bölüme gelen asistan doktorları özel ameliyatlarına girmeleri için zorlaması ve ameliyata girmek istemeyen doktorlara ise mobbing uygulaması, asistan doktorlar arasında huzursuzluğa sebep oldu. Bazı asistan doktorlar, hocalarının özel ameliyatlarına girmeyi reddedince, mobbingin dozu arttırıldı.

Asistan doktorlar ve hocalar arasında özel ameliyatlara girmeme gerginliği olayları bir süreden sonra resmiyete dönüştü. Bir asasitan doktora, uzmanlık eğitiminin uzatılması cezası verilerek bu bölümden uzaklaştırıldı. Hukuksuz bir şekilde bölümden uzaklaştırılan asistan doktor, konuyu yargıya taşıdı. Yargı kararına göre Dicle Üniversitesi'ne geri dönerek ve cezanında iptal edilerek tekrar başladı. Asistan doktor, mobbingin artması üzerine durumu Sağlık Bakanlığı Tıpta Uzmanlık Kurulu'na bildirdi.


Tıpta Uzmanlık Kurulu, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı'nı denetledi. Denetlemenin ardından, asistan doktoru Tıpta Uzmanlık Kurulu haklı buldu. Bu şikayet konularının giderilmesi için Dicle Üniversitesi'ne 6 ay süre verdi. Sürenin dolmasının ardından Tıpta Uzmanlık Kurulu, ikinci kez teftişe geldi. Teftişe gelen kurul, bölümde herhangi bir düzelme olmadığını, aksine problemlerin arttığını, kurulca asistan doktorlardan ifadeler alındığı ve daha fazla mobbing uygulandığını ve hiçbir eğitim faaliyeti yürütülmediğini tespit etti.

Doktorlar Sitesi Net

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2019, 16:54

Nihat Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER