8.635 Sözleşmeli Personel Alımında Koordinasyonu YÖK Yapmalı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamada 8.635 sözleşmeli personel alınacağını söyledi.

8.635 Sözleşmeli Personel Alımında Koordinasyonu YÖK Yapmalı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Nisan'da, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada "Üniversite hastanelerine Çeşitli ünvanlarda 8 bin 635 sözleşmeli personel ve 5 bin işçi kadrosu ihdas ediyoruz. Salgınla mücadele ederken hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması ve özellikle istihdamın korunması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz." dedi..

Ancak  her üniversitenin ayrı ayrı ilana çıkması halinde, mevzuattaki açıktan dolayı, yüksek KPSS puanına sahip bir aday tüm ilanlara başvurabilmekte ve kadrolar boş kalabilmektedir. .

Kadroların boş kalmaması için koordinatör kurumlara büyük iş düşmektedir. Koordinatör kurumlardan birisi olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kendi iç problemlerinden; Cumhurbaşkanlığı İK Ofisi, Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü, Hukuk ve Mevzuat Genel müdürlüğü ise görev ve yetkilerin net olmamasından dolayı, koordinasyon görevlerini yapması şu sıralar mümkün değildir.

Koordinatör kurum olarak geriye; üniversiteler için YÖK Başkanlığı, belediyeler için ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kalmaktadır.

YÖK Başkanlığının, üniversitelerden talepleri alarak yılda bir veya iki kez ilana çıkması halinde, hem yüksek puan alan adayların onlarca ilana başvurmasının ve gereksiz bürokratik yazışmaların önüne geçilecek hem de kadrolar boş kalmayacaktır. 

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2020, 13:16

Samet Kaya


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER