Ankara'da Koronavirüs Alarmı! 132 Kişi Karantinaya Alındı!

Türk Hava Yolları'nın Tahran'dan İstanbul'a hareket eden yolcu uçağı 'Koronavirüs' şüphesiyle Ankara'da indi, Havalimanı'nda olağanüstü hal ilan edildi.

Ankara'da Koronavirüs Alarmı! 132 Kişi Karantinaya Alındı!

Türk Hava Yolları'nın (THY) Tahran-İstanbul seferini yapan TK879 sayılı uçağı, koronavirüs şüphesiyle Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi. Havalimanına çok sayıda ambulans sevk edilirken, bakanlık ve il sağlık müdürlüğü yetkilileri uçağın içine girerek yolcu muayenelerini yaptı.

Yolcular ve mürettebat, daha önce boşaltılan ve karantina hastanesi olarak kullanılan Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesine nakledildi.

Burada, 14 gün gözetim altında tutulacak yolcular ve mürettebattakilerin detaylı sağlık kontrolleri ve tahlilleri yapılacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan İlk Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada, söz konusu uçak seferinin planlı olduğunu belirterek "Yolcuların detaylı sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra numuneleri alınarak Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda tahlilleri tamamlanacaktır." ifadelerine yer verdi.

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamaları şöyle;

"Bilindiği üzere, 23 Şubat'tan itibaren, komşumuz İran’la kara, demir ve havayolu geçişleri durdurulmuştur. Kara sınırlarımız karşılıklı olarak kapalıdır ancak havayoluyla ülkemizden İran’a dönmek isteyen İran vatandaşları için dönüşler devam etmektedir.

İran’dan ülkemize dönmek isteyen Türk vatandaşları için ise özel bir sefer düzenlenmiştir. İran’dan bu seferle ülkemize gelen Türk vatandaşları 14 gün süreyle gözlem altında tutulacaktır.

Bu çerçevede THY’ye ait TK879 sefer sayılı Tahran uçağının Ankara’ya inişi planlanmıştır. Uçakta bulunan 132 Türk yolcu ve mürettebat ilk kontrolleri ve karantina süreçleri için daha önce boşaltılmış ve karantina hastanesi olarak hazırlanmış olan Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesine nakledilecektir.

Yolcuların detaylı sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra numuneleri alınarak Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda tahlilleri tamamlanacaktır."

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2020, 15:24

Samet Kaya


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER