Avrupa Birliği'nden Yeşil ve Gri Pasaporta Vize Uygulaması 

Avrupa birliği bölgesine girişlerde herhangi bir izin, vize başvurusu yapmadan seyahat edebilen yeşil ve gri pasaport sahiplerine ön vize uygulaması getirildi.

Avrupa Birliği'nden Yeşil ve Gri Pasaporta Vize Uygulaması 

Avrupa Birliğinden Yeşil ve Gri Pasaporta Vize Uygulaması 

Vize aracılık hizmeti veren EuroAsia'nın duyurusuna göre yeşil ve gri pasaport sahipleri, 2021 yılından itibaren Avrupa ülkelerine gidebilmek için artık  önceden izin almak zorunda kalacaklar. Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edebilen yeşil ve gri pasaport sahipleri alınan karar gereğince artık ön vizesiz seyahat edemeyecekler.

Avrupa Parlemento'sunun duyurusuna göre; 2021 yılında Avrupa ülkelerinden birine seyahat etmek isteyen yeşil ve gri pasaport sahibi  vatandaşların seyahatlerinden önce ETIAS sistemi üzerinden kayıt yaptırmaları zorunlu olacak. Yapılan kayıt işlemi sırasında yolcuların bir miktar harç bedeli ödemeleri de gerekiyor. Belirlenen harç bedeli ise 7 euro. 18 yaş altı ve 70 yaş üzeri yolculardan ise herhangi bir harç bedeli alınmayacak.

Yeni yürürlüğe giren yasanın öncelikli amacının güvenlik olduğunu beyan eden Avrupa Parlementosu; sınır kontrolünün sağlanması, salgın tehlikesi, yasadışı göç, güvenlik tehdidi ve kendi ülke vatandaşlarını korumak gibi gerekçelerle böyle bir kararı aldığını bildirdi.

Yeşil ve gri pasaporta sahip Türk vatandaşlarının Avrupa'ya giriş izni başvurusunda bulunması 2021 itibariyle geçerli olacak.Ancak her başvuru sahibinin başvurusu kabul edilmeyebilir Giriş izni verilen yeşil ve gri pasaport sahiplerinin ise giriş izinleri 3 yıl boyunca geçerliliğini koruyacak.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2019, 01:44

Samet Kaya


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER