Fahrettin Koca'dan Uyarı: Bir Haftada Vaka Sayısında Artış Eğilimi Var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son bir haftada İstanbul, Bursa ve bazı illerde vaka sayısında artış eğilimi var.

Fahrettin Koca'dan Uyarı: Bir Haftada Vaka Sayısında Artış Eğilimi Var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 vakalarına ilişkin "Bir haftadan beri İstanbul ve Bursa başta olmak üzere ülke genelinde bir artış eğilimi olduğunu görüyoruz." dedi.

Bakan Koca, Erzurum programları kapsamında ziyaret ettiği valilikte gazetecilere yaptığı açıklamada, Vali Okay Memiş ile kentteki Kovid-19'a ilişkin değerlendirme yaptıklarını söyledi. Erzurum Şehir Hastanesinin pandemide bölgenin yükünü aldığını ifade eden Koca, şöyle konuştu:

"Koronavirüs salgınına karşı 7 aydır gecesiz gündüzsüz bir mücadele veriyoruz. Güçlü sağlık altyapımız, nitelikli ve fedakar sağlık çalışanlarımız, güçlü kamu kaynaklarımız sayesinde dünyadaki birçok ülkenin aksine bu felakete karşı direncimizi koruduk. En gelişmiş ülkelerde bile sağlık sistemi kapasitelerinin ve üretimin yeterli gelmediğine şahit olduk. Oysa bizler ilk günden beri yerli üreticilerimizle maskeden koruyucu malzemeye, ilaçtan solunum cihazına kadar her türlü tedariğimizi kendimiz sağlayabildik. Ülke içinde ihtiyaçlarımızı karşıladığımız gibi 150 den fazla ülkeye bu sıkıntılı günlerde yardım eli uzattık. Sağlık sistemimiz başarılı bir sınav verdi."

Bakan Koca, Şehir Hastaneleri başta olmak üzere yenilenmiş ve artırılmış kapasitelerle salgını karşıladıklarını belirterek birçok ülkede yaşanan üzücü görüntülere hastanelerinde şahit olmadıklarını dile getirdi.

Erzurum Şehir Hastanesinin bölge için önemli bir yükü aldığını aktaran Koca, şunları kaydetti:

"Mart ayından beri sürdürdüğümüz mücadelede son bir ayda salgını önemli oranda baskıladığımızı söyleyebilirim. Birkaç haftadır ülke genelinde belirgin bir düşüş yaşadık. Ancak bir haftadan beri İstanbul ve Bursa başta olmak üzere ülke genelinde bir artış eğilimi olduğunu görüyoruz. Özellikle son 4-5 hafta zaman diliminde belirgin bir azalışı ama bir haftadan bu yana da artan ve birçok ilimizde de gözlemlediğimiz başta İstanbul ve Bursa olmak üzere bir artış eğilimi içinde olduğumuzu söyleyebilirim. Kıymetli vatandaşlarımızdan istirhamım geçtiğimiz haftalardaki düşüşe güvenerek lütfen tedbiri elden bırakmayalım rehavete kapılmayalım, kalabalıktan ve yakın temastan uzak duralım. Maskelerimizi çıkarmayalım. Elimizi sık sık yıkamayı ihmal etmeyelim."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sağlık çalışanlarımız yılmadan mücadele ediyor. 'Tükendi' denilen hekimlerimiz, hemşirelerimiz tüm diğer branşlardaki sağlık personelimiz destek hizmet personelimiz canla başla görevini yapıyor. Lütfen onların bu fedakarlığı sizin için kurallara uyma noktasında motivasvon sebebi olsun. Bizler tedbirimizi alalım ki sağlık çalışanlarımız nefes alabilsin." dedi.

Koca, Erzurum programları kapsamında ziyaret ettiği Valilik'te gazetecilere yaptığı açıklamada, koronavirüs için alınan tedbirlerin yalnızca Kovid-19'dan değil, grip ve diğer üst solunum hastalıklarından da koruduğunu aktardı.

Tedbirlere uyan illerde görülen vaka sayılarının azaldığına ve tekrar yükselmediğine dikkati çeken Koca, şöyle konuştu:

"Sağlık çalışanlarımız yılmadan mücadele ediyor. 'Tükendi' denilen hekimlerimiz, hemşirelerimiz tüm diğer branşlardaki sağlık personelimiz destek hizmet personelimiz canla başla görevini yapıyor. Lütfen onların bu fedakarlığı sizin için kurallara uyma noktasında motivasvon sebebi olsun. Bizler tedbirimizi alalım ki sağlık çalışanlarımız nefes alabilsin. Erzurum ve civar iller özellikle geçen ay yaşanan vaka artışlarıyla gündemimize aldığımız merkezlerden biri olmuştur. Valilerimizle, il müdürlerimizle, başhekimlerimizle, sağlık ordumuzla yürüttüğümüz sıkı koordinasyon ile mücadeleye ara vermedik."

Koca, ağustos sonu ve eylül ortasına kadar pik yaşanan Erzurum'da, yapılan hızlı ve etkili müdahalelerle artışın kontrol altına alındığını söyledi. Erzurum'daki vaka sayısında düşüş yaşandığını ifade eden Koca, "Erzurum'da bir ay öncesine göre vaka sayımızda yaklaşık yüzde 60 oranında düşüş söz konusu. Hastane yükümüz, yatak doluluk oranlarımız Türkiye ortalamasının altında seyrediyor. Etkin ve yaygın tedavide zatürre oranımız da son bir ayda yarı yarıya düştü." diye konuştu.

Koca, Erzurum'da yakalanan başarının devam etmesi için vatandaşların tedbirleri elden bırakmaması gerektiğini hatırlattı.

- "Salgın yönetiminde filyasyonun önemini her geçen gün daha iyi anlıyoruz"

Söz konusu rakamların daha alt seviyelere inmesinin tedbirlerle mümkün olacağına vurgu yapan Koca, şunları kaydetti:

"Bu düşüşün devam etmesi, hasta ve ağır hasta sayılarımıza da yansıması için Erzurumlu hemşehrilerimizin mücadeleyi bırakmaması gerekiyor. 1 hafta-10 gün içinde tedbirlerin devamıyla rakamların daha da düşeceğine inanıyoruz. Alacağımız tedbirlerle bölgede salgının hızını ve hastane yükümüzü her gecen azaltmayı başaracağımıza inancım tam. Salgın yönetiminde filyasyonun önemini her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Dünyada bu sistemi uygulayabilen nadir ülkelerden biri Türkiye'dir. Filyasyon sayesinde tespit ettiğimiz her pozitif vakanın hasta olsun olmasın başkasına bulaştırma potansiyelini ortadan kaldırıyoruz."

Koca, temaslı takiplerinde taşıyıcıların temaslılarını dahi izole ederek çemberi genişlettiklerini ifade etti.

Semptomu olsun olmasın bütün pozitif vakaları ve bunların temaslılarını riskli görerek, HES sistemine kaydettiklerini belirten Koca, "Sıkı takip yapıyoruz ve kayıt ederek bu sayede bulaşma zincirini kırmayı başardık. Bu gücümüzü Erzurum'da da yoğun şekilde sahaya sürdük. Bugünlerde bunun etkisini de görüyoruz. Erzurum'da şu an her biri 3 kişiden oluşan filyasyon ekibimiz sahada hızla çalışıyor." dedi.

- "Temaslıların taramasını 6 ila 7 saatte yapıyoruz"

Koca, Türkiye genelinde temaslıların taramasının ortalama 6 ila 7 saatte yapıldığını, Erzurum'da da bu sürenin yaklaşık 7 saat olduğunu dile getirdi.

Türkiye genelinde bu süreyi daha da aşağı çekmeyi hedeflediklerini aktaran Koca, "Erzurumlu hemşehrilerimize bir önemli uyarım daha olacak. Hastalarımızın yaş gruplarına baktığımızda büyüklerimizi yeterince koruyamadığımızı görüyoruz. Erzurum'da 60 yaş üstü hastalarımızın oranı, bu yaş grubunun nüfusa oranının tam 2 katı. Bu hastalığın öncelikle büyüklerimize hasar verdiğini biliyoruz. Onları korumak için daha sıkı tedbirlerle ve özenle hareket etmemiz gerektiği ortada." diye konuştu.

Koca, şöyle devam etti:

"Bölgedeki durumu yerinde görmek, müdahale gerektiren konulara çözüm üretmek için buradayız. Az sonra Erzurum İl Değerlendirme Toplantısı'nı gerçekleştireceğiz, alınabilecek yeni tedbirleri istişare edeceğiz. Daha sonra ise bölge toplantısı olarak Ağrı, Ardahan, Bingöl, Erzincan, Iğdır, Kars ve Tunceli il sağlık müdürlerimizin, başhekimlerimizin ve saha koordinatörlerimizin katılımıyla bölge değerlendirmesi yapacağız. Böylece bu 8 ilimizdeki genel durumu İhtiyaçları, sağlık altyapısını detaylı değerlendirmiş olacağız."

Koca, Valilik binasında ayrıca şeref defterini imzalayarak Vali Okay Memiş, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Nihat Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
hemşire sag mem
hemşire sag mem - 2 yıl Önce

Hemşirelik sağlık memurluğu teknisyenliği başta ben olmak üzere aklı başında olan kimse bu meslekleri yapmaz imkanım olsa 1 dk durmam bu meslekte diz masa başı memurluğa geçerim 8,5 mesai mi bilirim mis gibi odalarda masa başında çalışırım.ne hasta ile ne hasta yakını ile ne nobetlerle uğraşırım saglikcimiyim hasta bakıcı miyiz refakatçi miyiz milletin stres topu muyuz belli değil hasta ile gece gündüz demeden tedavilerini yapıyoruz hastanın altını bokunu temizle banyosunu yaptır sil baştan aşağı yıka kanı boku idrarı pansumanı alçısı ateşli sondası dikişi enfeksiyonu bulaşıcı hastalıkları depremi seli doğal afetleri savaşı sınırı vbvb tüm olaylarda hastaneye göreve kos ne iş yaptigin belli değil köle gibi çalış dur ama emeğinin karşılığını alama böyle rezil bir meslektir erkek hemşiresi olsun bayan hemşiresi sağlık teknisyenliği olsun aman ha aman uzak durun hayatınız kayar aile yaşantınız kalmaz stresden mahvalursunuz Gelecek te neymiş şuan bir hemsire sağlıkçı kamuda en düşük maaşı alıyoruz siz neden bahsediyorsunuz.hersey dahil 4500 TL alıyoruz.bir polis 6500 TL bir öğretmen 6000 TL bir astsubay 8000 TL bir bekçi 5200 TL bir zabıta 5800 TL bir imam 4900 TL birde hemşirenin maaşına bakın taserondan sonra en düşük maaşı sağlık çalışanları alıyor.biz bu mesleklerden daha mı az çalışıyoruz dah mı değersiz iş yapıyoruz da bu kadar düşük maaş alıyoruz.ileride hastalara bakacak tedavi edecek ne bir hemsire ne bir sağlık memuru teknisyenleri bulamayacaklar artık kimse bu kadar düşük maaş a bu mesleği tercih etmiyor hemşireler olarak hastalarla birebir ilgilenen temas eden gece gündüz başlarında duran tedavileri yapan bizler artık bittik tükendik artık yeter emeklerimizin karşılığını istiyoruz başka bir lüx birşey istemiyoruz
bunca riskin içinde çalışıyoruz en ufak bir hatamızda ya hasta ölür yada sakat kalır ama gel gör ki bu riskin hiç bir karşılığı yok kaç aydır bizler ailelerimiz mağdur durumda nice arkadaşlarımız hasta oldu vefat ettiler artık bu mesleklerin değerini verin yoksa ileride hastalara bakacak kimseyi bulamayacak bu ülkemiz

hemşireler
hemşireler - 2 yıl Önce

SAYIN BAKAN BİZİM ÇAĞRILARIMIZA DA FERYATLARIMIZA DA BİRGÜN OLSUN CEVAP VERİN CEM YILMAZA ANINDA CEVAP VERİYORSUNUZ BİZ KENDİ PERSONELLERİNİZE HİÇ YOKMUŞ GİBİ DAVRANIYOR HİÇBİR TALEBLERİNİ DİKKATE ALMIYORSUNUZ BU NASIL BİRSEYDİR BU NASIL BİR REZİLLİKTİR BU YÖNETMENLİĞİ KİM HAZIRLAMIŞTIR Kİ NORMAL SERVİS EK ÖDEMESİ EYLÜL AYI BİZ HEMŞİRELERE VERİLEN ÜCRETE BAKARMISINIZ 232 TL DEVLETİMİZ BU ÜCRETİMİ BİZLERE HAK GÖRÜYOR HEMEN HEMEN BÜTÜN KURUMLAR ESNEK MESAİ YAPARKEN BİZ SAGLIK ÇALIŞANLARI DEĞİL ESNEK MESAİ FAZLA FAZLA ÇALIYORUZ AMA BİZLERE VERİLEN ŞU ÖDEMEYE BAKARMISINIZ. .Hemşirelik sağlık memurluğu teknisyenliği başta ben olmak üzere aklı başında olan kimse bu meslekleri yapmaz imkanım olsa 1 dk durmam bu meslekte diz masa başı memurluğa geçerim 8,5 mesai mi bilirim mis gibi odalarda masa başında çalışırım.ne hasta ile ne hasta yakını ile ne nobetlerle uğraşırım saglikcimiyim hasta bakıcı miyiz refakatçi miyiz milletin stres topu muyuz belli değil hasta ile gece gündüz demeden tedavilerini yapıyoruz hastanın altını bokunu temizle banyosunu yaptır sil baştan aşağı yıka kanı boku idrarı pansumanı alçısı ateşli sondası dikişi enfeksiyonu bulaşıcı hastalıkları depremi seli doğal afetleri savaşı sınırı vbvb tüm olaylarda hastaneye göreve kos ne iş yaptigin belli değil köle gibi çalış dur ama emeğinin karşılığını alama böyle rezil bir meslektir erkek hemşiresi olsun bayan hemşiresi sağlık teknisyenliği olsun aman ha aman uzak durun hayatınız kayar aile yaşantınız kalmaz stresden mahvalursunuz Gelecek te neymiş şuan bir hemsire sağlıkçı kamuda en düşük maaşı alıyoruz siz neden bahsediyorsunuz.hersey dahil 4500 TL alıyoruz.bir polis 6500 TL bir öğretmen 6000 TL bir astsubay 8000 TL bir bekçi 5200 TL bir zabıta 5800 TL bir imam 4900 TL birde hemşirenin maaşına bakın taserondan sonra en düşük maaşı sağlık çalışanları alıyor.biz bu mesleklerden daha mı az çalışıyoruz dah mı değersiz iş yapıyoruz da bu kadar düşük maaş alıyoruz.ileride hastalara bakacak tedavi edecek ne bir hemsire ne bir sağlık memuru teknisyenleri bulamayacaklar artık kimse bu kadar düşük maaş a bu mesleği tercih etmiyor hemşireler olarak hastalarla birebir ilgilenen temas eden gece gündüz başlarında duran tedavileri yapan bizler artık bittik tükendik artık yeter emeklerimizin karşılığını istiyoruz başka bir lüx birşey istemiyoruz
iNANA BİLİYORMUSUNUZ YENİ DÖNER SERMAYE DAĞITILDI EYLÜL AYINA AİT NORMAL SERVİS HEMŞİRESİ 232 TL ALDIK NORMAL BİRİMLERDEKİ ALINAN PARA İŞTE BU KADAR YAZIKLAR OLSUN DİYORUZ BAŞKA BİRSEY DEMİYORUZ BU BAKANLIKTA ÇALIŞILMAZ BU MESLEKLER YAPILMAZ..
ARTIK ÖYLE BİR HALE GELDİK Kİ COVİD OLSAK DA BİRAZ DİNLENEBİLSEK DİYE DÜŞÜNMÜYOR DEĞİLİZ BİZLEREDE BİRAZ BAKSINLAR DİYORUZ ÇALIŞIP EMEKLERİMİZİN KARŞILIĞI NEDE OLSA ALAMIYORUZ HİÇ YOKSA BİRAZ DA BİZLER DİNLENELİM DİĞER KURUMLARDA Kİ GİBİ ESNEK MESAİ BİLE YAPAMIYORUZ DİNLENEMİYORUZ

SIRADAKİ HABER