Merkez Bankası'na Göre 2020'de Memura Enflasyon Farkı Yok!

Memurlara 2020 yılında enflasyon farkı görünmüyor.

Merkez Bankası'na Göre 2020'de Memura Enflasyon Farkı Yok!

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı. Uysal 2020 yılı enflasyonunun yüzde 8,2 olarak gerçekleşeceğini söyledi.

Memurlar 4+4; 3+3 Zam Alacaklar

Memurlar imzalanan toplu sözleşme gereği 2020 için 4+4, 2021 için de 3+3 zam alacaklar. MB Başkanı Uysal'ın enflasyon tahmini gerçekleşirse 2020 yılında memurlar yüzde 0,2 enflasyon farkı alacaklar. 2021 yılı için ise toplamda yüzde 6 zam alacak memurlara enflasyon farkı görünmüyor. MB 2021 yılı için enflasonun 5,4'te kalacağını öngörüyor. İşte detaylar...

Bakan Albayrak Ne Demişti?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 27 Kasım 2019 tarihinde yaptığı açıklamasında enflasyonun 2020'de yüzde 8,5; 2021'de yüzde 6 olması öngörülüyor demişti.

2019 Enflasyon Hedefi Tutmuştu

Bakan Albayrak 2019 yılı için yeni ekonomi programında yüzde 12 olarak öngördüklerini açıklamış ve TÜİK'in açıkladıkları rakamlara göre yüzde 11,8 olarak gerçekleşmişti.

İşte MB'nin 2020 Yılı Enflasyon Tahmini

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı.

Uysal, "Enflasyonun yıl sonunda yüzde 8,2 olarak gerçekleşeceği, 2021 yıl sonunda yüzde 5,4'e gerileyeceği tahmin edilmektedir" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, yılın ilk enflasyon raporuna ilişkin sunum yaptı.

Uysal'ın açıklamalarından satır başları:

"Küresel ekonomi politikalarına ilişkin belirsizlikler son dönemde kısmen azalmakla birlikte önemini korudu. Gelişen ülkelerde ülkelere özgü kırılganlıklar büyüme görünümünü etkileyebilir. Küresel enflasyona ilişkin riskleri dengeli olarak değerlendiriyoruz. Enflasyon beklentilerinde iyileşme genele yayılarak devam etti. Türkiye'nin risk primi bir önceki rapora göre belirgin oranda geriledi. İktisadi faaliyet toparlanma eğilimini sürdürdü. Veriler büyümenin iç talep kaynaklı güç kazandığına işaret ediyor.Net ihracatın büyümeye katkısının azaldığını görüyoruz. Cari işlemler dengesinin ılımlı bir seyir izleyeceğini öngörüyoruz. Enflasyon beklentileri ve risk priminde düşüşün katkısıyla TL risk eğrisi tüm vadelerde geriledi. Enflasyon beklentilerinde belirgin iyileşme sağladık. Ülke risk primi uzun vadeli faizlerin düşmesinde belirleyici oldu. Kredi faizleri belirgin ölçüde geriledi ve kredi kanalının büyümeye desteği arttı. Enflasyonun yıl sonunda yüzde 8,2 olarak gerçekleşeceği, 2021 yıl sonunda yüzde 5,4'e gerileyeceği tahmin edilmektedir. Zorunlu karşılık adımları kredilerdeki canlanmaya katkıda bulundu. Gıda enflasyonu işlenmemiş gıda kaynaklı yükseldi. Son çeyrekten itibaren iktisadi faaliyetin güç kazandığı görülüyor. Finansal koşullardaki iyileşme yurt içi talebi belirgin ölçekte destekledi. İşgücü piyasasında toparlanma gözlendi. Net ihracatın büyümeye katkısı azalmaya devam ediyor. Yıllıklandırılmış cari işlemler dengesinde düşüş gözleniyor. Toplam talep koşullarının enflasyonist olmayacağını tahmin ediyoruz"

Nihat Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER