Milletvekili Kapıya Asılan Yazıyı ve Sahte Rapor Olayını Meclise Taşıdı

CHP Milletvekili Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde olan eksik malzeme, personel yetersizliği ve bozuk cerrahi aletler ile usulsüz rapor olayı meclise taşındı.

Milletvekili Kapıya Asılan Yazıyı ve Sahte Rapor Olayını Meclise Taşıdı

Milletvekili Kapıya Asılan Yazıyı ve Sahte Rapor Olayını Meclise Taşıdı

Çerkezköy Devlet Hastanesinde görevli bir  hekimin muayene odasının kapısına “Malzeme eksikliği, personel yetersizliği ve bozuk cerrahi aletlerinden dolayı bütün ameliyatlar iptal olmuştur” diye yazı yazmıştı. Bu olay üzerine il sağlık müdürlüğü idari soruşturma başlatmıştı. Bu olay üzerine  CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan AYGUN tarafından Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından TBMM’de yanıtlanması için soru önergesi verdi. İşte o soru önergesi;                                                                            

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 
Aşağıda belirtilen sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından yanıtlanmasını arz ederim. 26.12.2019
Dr. İlhami Özcan AYGUN
CHP Tekirdağ Milletvekili

Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde sağlık personeli ve malzeme yetersizliği yaşandığı, bazı cerrahi aletlerinin de bozuk olduğu belirtilmektedir. Bu tablo, hem tedavi yapan hekimleri hem de tedavi olmak isteyen vatandaşları mağdur etmektedir. Geçen haftalarda bir hekimin muayene odasının kapısına “Malzeme eksikliği, personel yetersizliği ve bozuk cerrahi aletlerinden dolayı bütün ameliyatlar iptal olmuştur” yazısı yazdığı ortaya çıkmıştır. Hekimin isyanını ortaya koyan bu nüktedan yazı, hastanede yaşanan sıkıntıları ortaya koyması açısından düşündürücü olmuştur. Yaşanan sıkıntıları örtbas etmek isteyen Çerkezköy Devlet Hastanesi Yönetimi ise söz konusu yazıyı ilgili hekimin muayene odasının kapısından alelacele söktürmüştür. Hastane Yönetimi daha sonra ilgili hekim hakkında idari soruşturma başlatmıştır. Bu bağlamda;

1) Söz konusu hekim hakkında neden idari işlem başlatılmıştır? Hekimin isyanını ortaya koyan bu yazının içeriğindeki bilgiler doğru mudur? 

2) Ameliyatlar neden ileri tarihlere ötelenmektedir? 

3) Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde hangi cerrahi aletleri bozuktur? Bozuk cerrahi aletleri ile insan sağlığı neden tehlikeye atılmaktadır?

4) Hastanedeki malzeme eksikliği ve personel yetersizliğini giderecek adımlar atacak mısınız? 

5) Türkiye’nin “sağlıkta çağ atladığı” yönündeki iddianız, Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde yaşanan sıkıntılar göz önüne alındığında gerçekçi midir? 

6) Hastanede yaşanan maddi sıkıntıların yanı sıra yolsuzluk iddiaları da vatandaşlarımızı üzmektedir. Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturma kapsamında Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde görevli bazı doktor ve kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu şüphelilerin sağlık kurulu raporu talebinde bulunan kişilere emeklilik, ÖTV indirimi ve çalıştıkları iş yerlerinde pozisyon değişikliği gibi nedenlerle para karşılığı sağlık raporu verdiği belirlenmiştir. Hastalara ilaç yazılarak, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun zarara uğratıldığı da ortaya konmuştur. Bu usulsüzlükleri önlemek için ne gibi önlemler alacaksınız?


 

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2019, 14:01

Samet Kaya


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER