Sağlık Bakanı Koca: İzolasyonda Başarılı Değiliz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yapılan onca çağrıya rağmen, izolasyonun yetersiz kaldığını belirtti.

Sağlık Bakanı Koca: İzolasyonda Başarılı Değiliz

Bakan Koca, özetle şunları söyledi:

MÜCADELEDE ZAYIF NOKTA

"60 yaş üstü hastalarımızın ölüm haberi hepimizi yaralıyor. Büyüklerimizi uyarıyorum, evden çıkmayın, ailelerimizi uyarıyorum büyüklerimizi riskten koruyun, gençlerimizi uyarıyorum virüsü taşıyıp taşımadığınızı bilemezsiniz. Gençliğiniz ailenizin büyüklerinizin talihsizliği olmasın. Genç nüfusun hareketliliği virüsle mücadelemizde en zayıf noktalarımızdan biri.

25 İLDE CAN KAYBI YOK

Tanı koyduğumuz vakaların yaş dağılımı; 20 yaşından itibaren daha yoğun görüldüğünü, 40 yaş üstünde teşhis konulan vakaların daha çok olduğunu, özellikle erkeklerin kadınlara göre görülme oranının daha yüksek olduğunu söylemek istiyorum. Genç yaşlarda teşhis sayısının düşüklüğü virüse karşı direncin bir işareti. 25 ilde can kaybımızın olmadığını, 56 ilimizde hayatını kaybeden vakalarımızın olduğunu görüyoruz. En yüksek vefat sayımız 210 ile İstanbul, 27 ile İzmir, 14 ile Kocaeli, 11'er vefat ile Ankara ve Konya takip ediyor. Vefat eden hastalarımızın yaşlarına baktığımızda 50 yaş üzerindeki vefat sayısının giderek artmış olduğunu, erkek oranının kadınlara göre daha yüksek olduğunu görüyoruz.

KOAH HASTALARI RİSKLİ

Yoğun bakımdakilerin yüzde 62.2'sinde altta yatan en az iki hastalık var. Vefat edenlerin yarısında da en az 2 kronik veya alt hastalığın olduğunu görüyoruz. Astım hastalarının dağılım eğrisine baktığımızda yaş aralığı 45 ile 90 arası. Yaşla birlikte ölenlerin oranının ne kadar arttığını da görmüş oluyoruz. KOAH'ta ağırlıkla 55 ile 90 yaş arası seyrettiğini görüyoruz. KOAH hastalarının özellikle yaş farkı göstermeden vefat edenlerin aynı oranı koruduğunu görüyoruz. Genç de olsa KOAH hastasıysa aynı oranda yaşlı gibi risk oluşturuyor.
Sosyal izolasyon konusunda çok çağrı yapmamıza rağmen yeterince

Nihat Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER