Sağlık Bakanı: "Şehir Hastanelerinden Vazgeçmeyeceğiz"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şehir hastaneleri ile ilgili açıklamalar yaptı.

Sağlık Bakanı: "Şehir Hastanelerinden Vazgeçmeyeceğiz"

Sağlık Bakanı: "Şehir Hastanelerinden Vazgeçmeyeceğiz"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yapmış olduğu açıklamalarda, şehir hastaneleri ile ilgili olarak sistematik bir karalama kampanyası olduğunu söylerek, malzeme eksikliği sebebi ile ameliyatların yapılamadığı iddialarının doğru olmadığını ifade etti.

Bakan Koca, "2023'ten önce bu hastaneleri bitirmek üzere plan yaptık. Genel bütçede ona göre olacak. Bundan sonraki süreçte genel bütçeden yapıyor olsak bile, finansal model değişikliği olsa da şehir hastanelerinin yapımından, konseptinden, fonksiyonundan vazgeçmeyeceğiz" ifadelerine yer verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Ankara Şehir Hastanesinde 6 Şubat'tan bu yana 2 milyonun üzerinde hastaya bakıldı. Günde şu an 500 ameliyat ayda ise 14 bine yakın ameliyat yapılıyor. Günlük 17 bin poliklinik kapasitesine ulaşıldı. Malzeme eksikliği nedeniyle ameliyatların yapılmadığı gibi bir durum asla söz konusu değil. Yeri geldiğinde malzeme fiyatlarının SUT fiyatlarından da yukarıda olduğu dönemde bile kendi global bütçemizden karşılayarak, vatandaşımızın ameliyatlarını asla yapmıyor noktasında olmadık. Ankara Şehir Hastanesinde bu anlamda malzeme olmadığından ameliyatların yapılmadığına dair bir durum söz konusu değil" ifadelerine yer verdi.

Nihat Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER