Sağlık Bakanı: Sigara Yasağının Kapsamı Genişliyor!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tavanı açılır kapanır alanların da artık "kapalı alan" olarak kabul edileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı: Sigara Yasağının Kapsamı Genişliyor!

Sağlık Bakanı: Sigara Yasağının Kapsamı Genişliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sigara paketlerinde tek renk siyah uygulamasına ikişkin, Özbekistan temaslarında yapmış olduğu ziyaretlerinde Semerkand'da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Tütün ürünlerinin kullanıldığı tavanın açılır kapanır olan alanlarında artık "kapalı alan" olarak sınıflandırılacağını ifade etti.

Tütün ile mücadeleyi aralıksız devam ettirmek istediklerini belirten Bakan Koca, Vatandaşımızın temiz hava alma hakkını güvence altına almak gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede bugün de gündeme giren tek paket uygulamasıyla markanın yüzde 5’i geçmediği ve cazibenin özellikle devre dışı kaldığı tek paket uygulamasına geçilmiş oldu." ifadelerini kullandı.

Dünya'da 7'inci ülke olarak tek paket uygulamasına geçildiğini söyledi. 

"Manzaralı Alanlar Sigara İçenlere Ayrılıyor"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu çerçevede gençlere ve kadınlara yönelik daha etkili bir yaklaşım içinde olacağız. Kapalı ve açık alan tanımı vardı. Bu açık alan tanımının tavanı açılır, kapanır sistemlerin çok istismar edildiğini ve kapalı alan olarak kullanıldığını görüyoruz. Bununla ilgili önümüzdeki haftalar bir düzenlememiz olacak. Açık alanın daha net tanımlandığı 'açılır kapanır' tarzında olmadığı ve vatandaşın yüzde 70’inin sigarasız, dumansız ortamı aradığı bir ortamda genelde arka taraflara yönlendirildiğini önde daha manzaralı yerlerin sigara içen kesime ayrıldığını görüyoruz. Bunu daha net ayrıştıran açık alanı tanımlayan açılır-kapanır tavanların da kapalı alan olarak tanımlandığını gösteren bir yönetmelik düzenlemesi önümüzdeki haftalarda yapılacak. Bu anlamda ne kadar mücadele edersek sonucun o kadar başarılı olduğunu, bu anlamdaki denetimleri ne kadar gevşetirsek sigara içme oranlarının yükseldiğini biliyoruz. Daha yoğun bir şekilde önümüzdeki dönemde denetimleri, çapraz denetimler özelinde daha da yoğunlaştırmak istiyoruz. Tanımda çok sorun yoktu. Biz bunun sahada istismar edildiğini görüyoruz. Açılır kapanır tavanlı alanların kapalı alan olarak tanımlanacağı, tavanın tamamen açık alan olarak uygulandığı bir yönetmelik değişikliği olacak." ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, tütün kullanımı kadınlarda yüzde 13'den 19'a, erkeklerde ise bu oranın %41'den 44'e yükseldiğini ifade etti. Gençlerde tütün kullanımının ise düşüş yaşandığını söyledi.

Nihat Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER