Sağlıkta Şiddete Ceza İndirimi

Sağlıkta şiddet olayına ceza indirimi yapıldı. ANKAHED sağlıkta şiddet ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sağlıkta Şiddete Ceza İndirimi

Sağlıkta Şiddete Ceza İndirimi!


Sağlıkta şiddet son yıllarda ülkemizde sık rastlanan bir olay durumuna geldi, fedakarca çalışan sağlık personellerine yönelik tehdit, hakaret gibi olaylar artık olağan gözükmeye başladı ve mahkemelerde şiddet olaylarının cezalarının caydırıcı olmaması ile birlikte sağlık personellerine yönelik devam eden bu kötü davranışlarda sürecek gibi gözüküyor. Umarız artık mahkemelerde caydırıcı kararlar alınır ve sağlık personeli üzerlerindeki bu baskıda son bulur.

Ankara Aile Hekimliği Derneği (ANKAHED) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sümeyra Gürgen'e yönelik olarak 2018 yılında gerçekleşen ''Tehdit, Hakaret ve Basit yaralama'' olayı sonucu başlayan süreç sanık aleyhine açılan davanın karar duruşması ile sonuçlandı.

Mahkeme, yaralama suçuna ilişkin ''delil yetersizliğinden'' sanığın beraatına karar verirken, kamu görevlisine hakaretten 1 yıl hapis ile cezalandırılmasına, sanığın iyi hali göz önüne alınarak cezanın 10 aya indirilmesine karar vererek hükmün uygulanmasını 5 yıl içinde benzer suç işlememesi kaydı ile erteledi.

ANKAHED’den yapılan yazılı açıklamada dava ile ilgili şunlar kaydedildi:

Artık mahkemelerin bu durumlarda standart karar vermeleri bizleri üzmekle birlikte, şiddete karşı duruşumuz ve mücadelemiz tavizsiz devam edecektir.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete asla hoşgörü gösterilmeyeceği ve şiddet uygulayanların mutlaka cezalandırılacağı algısının toplumda oluşturulması açısından yeni yasal düzenlemeler çok önemlidir.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 15:54

Nihat Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER