Tekirdağ'da Sağlıkta Yolsuzluğa Operasyonu

Tekirdağ il merkezli, 3 ilde düzenlenen operasyonda olmayan kişilere ilaç yazarak SGK'yı 5 milyon liranın üzerinde zarara uğratan 49 kişi gözaltına alındı.

Tekirdağ'da Sağlıkta Yolsuzluğa Operasyonu

Tekirdağ'da Sağlıkta Yolsuzluğa Operasyonu
 

Tekirdağ il merkezli olarak 3 ayrı ilde düzenlenen operasyonda, olmayan kişilere ilaç yazarak Sosyal Güvenlik Kurumu'nu 5 milyon liranın üzerinde zarara uğrattığı tespit edilen 49 kişi gözaltına alındı. Aralarında doktor, ilaç mümessili, eczacı kalfası ve hastane çalışanlarının da yer aldığı 49 kişiden 31'i tutuklandı.

Geçtiğimiz günlerde Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü ekipleri yaptıkları soruşturmada hasta olmayan kişilere piyasa değeri yüksek olan ilaçları reçete eden, para karşılığı sağlık raporu veren şahıslara yönelik olarak Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde operasyon düzenledi.

Operasyon kapsamında Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde görevli doktor ve kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu şüphelilerin sağlık kurulu raporu talebinde bulunan kişilere emeklilik, ÖTV indirimi ve çalıştıkları iş yerlerinde pozisyon değişişkliği gibi nedenlerle para karşılığı sağlık raporu verdikleri tespit edildi.

Yapılan soruşturmada çok sayıda kişinin hasta temini için aracılık ettiği ve para alışverişininde bu kişiler üzerinden yapıldığını belirleyen polis ekipleri aynı zamanda olmayan hasta kişiler üzerinden düzenlenmiş birçok reçete ile SGK'nın 5 milyon liranın üzerinde zarara uğratıldığını belirledi.

Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca verilen yakalama kararlarının ardından gözaltına alınan toplam 49 şüpheli Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Şüpheliler emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Çerkezköy Adliyesi'ne sevk edildi. Adliyeye sevk edilen 49 kişiden 31'i tutuklanırken, 3 kişi savcılıktan 15 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest kaldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2019, 18:17

Samet Kaya


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ceren yılmaz
Ceren yılmaz - 2 yıl Önce

İndanlarda hiç vicdan kalmamış .

SIRADAKİ HABER