Sağlık Bakanlığı Personel Alım Tarihi Belli Oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı personel alımı 2019 yılı için son atama kılavuzunun aralık ayında yayımlanabileceğini belirti.

Sağlık Bakanlığı Personel Alım Tarihi Belli Oldu

Sağlık Bakanlığı Personel Alım Tarihi Belli Oldu

Sağlık Bakanlığı'na 2019 yılında alınacak olan toplam 29 bin personel alımının 12 binlik kısmı gerçekleştirilmişti. Atama bekleyen sağlık personellerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca müjdeyi verdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 17 bin 689 sağlık personeli alımı için aralık ayında kılavuz yayınlanabileceğini belirtti. 

Meclis'de Sağlık Bakanlığı bütçe komisyonu görüşmelerinin ardından, sağlık personellerini sevindirecek haberler gelmeye başladı. Yeni sağlık personeli alımı için aralık ayında kılavuz yayınlanabileceği belirtildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı Personel Alımı İçin Açıklamalarda Bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, basın mensuplarınının sorularını yanıtladı. Geciken sağlık personeli alımı için aralık ayında kılavuz yayınlanabileceğini belirtti. 

Bakan koca, atamalarla ilgili "17 bin 689 sağlık personeli alımının hazırlıkları yapıldı. Branş dağılımıyla ilgili taleplerde Cumhurbaşkanlığımıza gönderildi. Önümüzdeki haftalarda değerlendirilip, karar çıktığında kılavuz yayımlanmış olacaktır. Aralık ayında yayımlanır diye ümit ediyorum" ifadeleri kullandı.

CHP Milletvekili, Takipçisi Olacağız

CHP Adana Milletvekili Burhannettin Bulut, sosyal medyada yaptığı açıklamasında, "Sağlık Bakanlığı önümüzdeki günlerde yeni personel alımı gerçekleştirileceğini ifade etti. Verilen her sözün takipçisi olacağız" ifadelerini kullandı.

12 Bin Sağlık Personeli Ataması Yapıldı

KPSS 2019/4 puanı ile tercih yapan sağlık personeli adayları, 2 bin 243'ü ortaöğretim, 2 bin 592'si ön lisans, 7 bin 165'i lisans mezunu olmak üzere belirli branşlara yerleşti. 

Ağırlıklı olarak hemşire alımı yapılan atamada toplamda 12 bin kişi atandı. Branş bazında 6 bin 835 hemşire, bin ebe, 3 bini ise sağlık teknisyeni ve teknikeri oldu. Geriye kalan atama rakamlarında ise sosyal çalışmacı, psikolog, biyolog, çocuk gelişimcisi, odyolog, diyetisyen, iş ve uğraşı terapisti, fizyoterapist, dil ve konuşma terapisti, sağlık fizikçisi, perfüzyonist gibi unvanlarda atamalar yapıldı. 

Birimlerine yerleşmeleri gerçekleşen sözleşmeli sağlık personeli, 10 binin yataklı tedavi kurumlarında, binini acil sağlık hizmetlerinde, binini temel sağlık hizmetlerinde görev yapacaklar.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Olası Başvuru Şartları

  • Tercihler için sağlık personelleri, lisans mezunları için KPSSP3, ön lisans mezunları için KPSSP93, ortaöğretim mezunları için KPSSP94 puanı kullanılacaktır. Tercih yapacak adaylar, sınava girdikleri öğrenim düzeyine tercih yapacaklardır. Sınava girdikleri öğrenim düzeyinden mezun olamayan ve sınava girdikten sonra öğrenim düzeyi değişen adayların atanmaları mümkün değildir.
  • Tercihler internet yolu ile ÖSYM'ye gönderilebilecek.
  • Adayların kılavuzda yayınlanan sözleşmeli pozisyonları tercih edebilmeleri için, KPSS'ye girmiş ve bu sınavdan en az birinden ilgili KPSS puanını almış olması gerekmektedir.
  • Tercih yapılırken, sözleşmeli pozisyonlar için "Aranan Nitelikleri" gösteren sütunu dikkatlice incelenmeli ve size uyup, uymadığını kontrol etmelisiniz.
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2019, 21:39

Nihat Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER