Ceyhan Sağlık Müdürlüğü Günlük 1000 Maske Üretiyor!

Ceyhan Sağlık Müdürlüğü Günlük 1000 Maske Üretiyor!

Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının 11 Mart 2020 tarihinde görülmesinden sonra Ceyhan İlçe Sağlık Müdürlüğünde kriz merkezi kurularak bir hafta içerisinde piyasada temininde güçlük çekilmesi öngörülen yüzey dezenfektanı, cerrahi maske üretim faaliyetlerine başlandı. İlk olarak 18 Mart 2020 tarihinde Ceyhan İlçe sağlık Müdürlüğü malzeme ve teknik destek vererek Ceyhan Halk Eğitim müdürlüğünde cerrahi maske demo çalışma faaliyeti gerçekleştirildi.

Tesis faal olarak 21 mart 2020 tarihinde seri üretime başlayarak Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildi. Baskı yöntemi yerine dikilerek üretilen ve buharla dezenfekte edilen maskeler birinci sınıf standartlarda üretilmeye devam ediliyor. Şu ana kadar üretilen toplam 26.500 maske Ceyhan’da İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından tüm sağlık tesislerine ve kamu kurumlarına ücretsiz olarak dağıtıldı. Üretim ve dağıtım yoğun bir şekilde devam ediyor. 

Ceyhan İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından kamu kurumlarının ve sağlık tesislerinin dezenfeksiyonunda Hidrojen Peroksit yöntemi ile bugüne kadar 50 kamu kurumunu 395 defa dezenfekte edilerek rekora imza atıldı. Bu işlemde 130 ton dezenfektan madde kullanıldı. Son olarak temininde güçlük çekilen el dezenfektanı üretimine de başlayan İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlık Bakanlığı majistral el dezenfektanı kılavuzunu kullanarak 400 lt el dezenfaktanı üreterek sağlık kuruluşlarına ücretsiz dağıtılıyor. 

Başarılı çalışmalarından ve projelerinden dolayı Ceyhan İlçe Sağlık Müdürü Dr.Hurrem Cebeci ve destekleriyle Ceyhanlıların takdirini topyalan Kaymakam Dr. Bayram Yılmaz'a övgüler yağdı. 

Nihat Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER