Sağlık Bakanı: Okul Çevresindeki İşletmelere Düzenleme

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Okulların 100 metre yakınına kadar uygun gıdaları teşvik etme noktasında bir çalışmamız var." dedi.

Sağlık Bakanı: Okul Çevresindeki İşletmelere Düzenleme

Sağlık Bakanı: Okul Çevresindeki İşletmelere Düzenleme

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamalarda, çocukların gelişim sürecini ve sağlığını korumak için uygun ve doğru gıda tüketiminin oldukça önem taşıdığını ifade etti.

Bakan Koca, doğru beslenme alışkanlığının geliştirilmesi amacı ile Sağlık Bakanlığı olarak çeşitli çalışmalar olduğunu, beslenmenin evden okula hayatın her alanında doğru bir şekilde dönüştürülmesi gerektiğini ifade etti.

Okul kantinlerinde satılan yiyecek ve içecek standartlarını tespit çalışmalarının Sağlık Bakanlığı bünyesindeki, "Okul Sağlığı Bilim Kurulu” tarafından yürütüldüğünü anlatan Koca, bu çerçevede, 2016'da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kantin genelgesi yayımlandığını hatırlattı.

Genelgeyle uygun olmayan gıdaların kırmızı listeyle belirlenerek, kantinlerde satışının yasaklandığını belirten Koca, bunlar arasında tüm çikolata türleri, cipsler ve asitli içeceklerin olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Uygunluk Noktasında Devrede

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okul beslenmesi hususunda Tarım ve Orman ile Milli Eğitim Bakanlıkları ile önemli çalışmalar yürüttüklerini, üç bakanlık arasında imzalanan "okul gıdası logosu" protokolünün bu çalışmalar arasından bir tanesi olduğunu ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı ile uygun olmayan gıdaları tespit ettiklerini ifade eden Fahrettin Koca, "Cips, tuzlu ve şekerli gıdalar zaten yasak. Bununla ilgili denetimleri Milli Eğitim Bakanlığı kendi içinde bir komisyonla yapıyor. Sağlık Bakanlığı olarak biz daha çok uygunluk noktasında devredeyiz. Önümüzdeki dönemde yine Okul Gıdası Logosu ile uygun gıdaları daha çok öneren bir yaklaşımımız olacak." ifadelerine yer verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çocuk Obezite Eylem Planı'nın da yayımlandığını belirterek, "Okulların 100 metre yakınına kadar uygun gıdaları teşvik etme noktasında bir çalışmamız var. Yüksek kalorili çikolata ve benzeri gıdalar ile cips, fazla şekerli ve tuzlu olan zararlı ürünler olmayacak. Meyve, yoğurt gibi daha çok faydalı olduğunu bildiğimiz ürünleri teşvik eden bir yaklaşım içinde olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

İlk yardım konusuna da değinen Koca, yönetmelikle her 20 çalışan için 1 ilk yardımcı olması zorunluluğunun getirildiğini hatırlattı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda verilen ilk yardım eğitimlerini hatırlatan Koca, "83 ilk yardım eğitimi merkezinde son iki yılda 46 bin öğretmene ilk yardım eğitimi verildi." dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2019, 15:59

Nihat Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER