Sağlık Personelleri İçin Coronavirüs Rehberi

Sağlık Bakanlığı, tüm dünyayı alarma geçiren koronavirüs hakkında sağlık çalışanlarını bilgilendirmek amacıyla rehber hazırladı.

Sağlık Personelleri İçin Coronavirüs Rehberi

Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan "2019-nCoV Rehberi"nde, sağlık çalışanlarına hastalığın belirtileri, bulaşma yolları ve olası vaka durumlarında neler yapabilecekleri hakkında ayrıntılı bilgi verildi.

Hastalığın insandan insana bulaşabileceği, bulaşma yolunun damlacık yoluyla olduğu tespitine yer verilen rehberde, enfeksiyonun yaygın belirtilerinin ateş, öksürük daha ciddi vakalarda ise zatürre ve ağır akut solunum yolu enfeksiyonuyla seyrettiği belirtildi.

Rapora Ulaşmak İçin Tıklayınız

Olası bir Coronavirüs Vakasında Nasıl Yol İzlenecek?

Rehberde, sağlık personeli olası bir coronavirüs vakası ile karşılaşmaları halinde nasıl bir yol izleyecekleri de anlatıldı. 


Olası vaka tanımlandığı anda ilgili sağlık kuruluşlarının vakayı en hızlı şekilde İl Sağlık Müdürlüğüne "Bulaşıcı Hastalıklar Bildirim Mekanizması" kapsamında, U07.3 ICD 10 tanı kodu kullanarak bildirmeleri istendi.

Bakanlıkça hazırlanan rehbere göre, kesin veya olası 2019-nCoV enfeksiyonu olan bir kişi ile damlacık enfeksiyonuna yönelik korunma önlemleri alınmadan yakın temas etmiş olan kişiler İl Sağlık Müdürlüğünce, korunmasız son temaslarından sonraki 14 gün boyunca izlenecek.

Nihat Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER