Türk Doktor Buluşu: İlaçsız Tansiyon Düşürecek!

Türk Doktor'un buluşu olan ilaçsız tansiyon düşürme çalışması ödüle layık görüldü.

Türk Doktor Buluşu: İlaçsız Tansiyon Düşürecek!

Türk Doktor Buluşu: İlaçsız Tansiyon Düşürecek!

Toplamda 19 dalda 187 adayın yarışmış olduğu Doktorclub Ödülleri kapsamında "Yılın Yenilikçi Dahili Bilimler Doktoru" ödülüne, İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Olcay layık görüldü.

Tansiyon dengesini sağlayan Curatio Dualis Hipertansiyon tedavisi kapsamında "Nöromodülatör Stent Sistemi" çalışması ile ödüle layık görüldü.

Konu ile ilgili olarak açıklamalar yapan Prof. Dr. Ayhan Olcay, "Sistem, aort atardamarı içine kasıktan girilerek yerleştirilen kablosuz bir stentle işliyor. Stent, gerekli durumlarda, üstündeki reseptörlerle beyne 'tansiyonu düşür' talimatı gönderiyor. Böylece de tansiyon dengeleniyor. Proje şu an bebek adımlarında diyebiliriz. Ancak Türk Patent Enstitüsü ve PCT başvuruları yapıldı. KOSGEB desteği de alındı. İlk etap canlı hayvan denemeleri başarılı sonuçlandı. Şimdi ikinci etap canlı hayvan denemeleri için çalışmalarımız sürüyor" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Ayhan Olcay, sistemin kullanılma zamanı ile ilgili olarak "Geliştirme çalışmaları yapılan stent sistemi ikinci etap hayvan denemeleri ve validasyon süreci sonrasında bir yıl içerinde çalışan prototip ortaya çıkarılacak. Tüm doğrulama çalışmaları ve onay süreçlerinin olumlu gitmesi halinde 5 yıl içerisinde insanda uygulanabilir hale gelecek. Sistemin rutin kullanılan tansiyon ilaçları yerine geçebilmesi ise daha uzun bir vade istiyor" ifadelerine yer verdi.

Nihat Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER