Sağlık Sen Genel Başkanı Durmuş'tan Maaş Açıklaması

Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, çamur atma ve karalama maksatlı haberde yer alan Yargıtay kararının tartışmaya açık olduğu aşikardır dedi.

Sağlık Sen Genel Başkanı Durmuş'tan Maaş Açıklaması

Sağlık-Sen'den yapılan açıklama şu şekilde:

Sağlık-Sen'i karalama maksadıyla çeşitli medya organlarında ve sosyal medyada ortaya atılan iftiralara dair Genel Başkan Semih Durmuş tarafından yapılan açıklama, şu şekildedir:

"Bugün bazı sosyal medya mecralarında ve internet sitelerinde "Yargıtay Sağlık-Sen Kongresi'ni İptal Etti" başlığıyla, çamur atma ve karalama maksatlı bir habere yer verilmiştir.

Yargıtay'ın vermiş olduğu karar, iki yıl önce yapılan, Tüzük Tadili Kongresi'nin esasına ya da içeriğine ilişkin değildir.

Yargıtay kararı tamamen Kongre'nin çağrı usulüne ilişkindir.

Yargıtay, Kongre ilanını sendikamızın web sitesinde yayınlamak yerine, delegelere tek tek tebliğ yoluyla bildirilmesi yönünde bir görüşe yer vermiştir. 

Hali hazırdaki genel uygulamalar dikkate alındığında Yargıtay'ın bu kararının tartışmaya açık olduğu aşikardır.

Ayrıca, Yargıtay'ın vermiş olduğu haksız karar, henüz hukuken de kesinlik kazanmamıştır. Hukuki süreç devam etmektedir. Bu süreçte haklı itirazlarımızı sonuna kadar kullanacağız. 

Gerçek budur ve bunun dışındaki her türlü haber, yorum ve iddia kamuoyunu manipüle ederek sendikamıza kara çalma amacından başka bir anlam taşımamaktadır. 

Yargıtay'ın vermiş olduğu haksız karar vesilesiyle, maaş iftirasının yeniden gündeme taşınmış olması da algı operasyonunu yürütenlerin kötü niyetini ortaya koymaktadır.

Amaçlarının, şahsımı ve sendikamızı itibarsızlaştırmak, sendikal mücadelemize gölge düşürmek olduğu açıktır.

İftiranın ilk ortaya atıldığı zamanda beyan etmiş olduğum gibi asla iddia edildiği gibi bir maaş almıyorum. İddia edildiği gibi Genel Başkan olarak ne şahsım ne genel başkan yardımcılarımız ne de şube başkanlarımız kamuoyuna lanse edildiği gibi bir ücreti kesinlikle almamaktadır.

Haber ve yorumların altına iliştirilen sözde maaş tablosu ise müfterilerin kendi kafalarına göre oluşturdukları, iftiralarına destek amaçlı çarpıtma ve uydurmalardan ibarettir.

Kısacası, maaş hususunda ortaya atılan rakam ve oranların gerçekle uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır. Başvuracağım hukuki tespit ve tekzip yollarıyla da atılan iftiraları, müfterilerin yüzüne vuracağım.

Sonuç olarak, süfli emellerle, sendikamıza ve şahsıma iftira atanlardan, mahkemeler nezdinde elbette hesap sorulacaktır.

Saygılarımla."

Nihat Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
saglık çalışanları
saglık çalışanları - 3 ay Önce

Hakkımızı isteriz

Polis ve Öğretmenlere Verilen Yüzde 18'lik Zam Sağlıkçıya da Verilecekken Çiller Hükümeti Düştü! Hala Verilmedi!

Tansu Çiller?in Başbakanlığı döneminde, Rahmetli Erbakan?ın efsane maaş zamlarının dışında özel olarak polislere, öğretmenlere ve sağlık personeline %18 ek maaş zammı yapılmasına karar verildi.

Polis ve öğretmenler için gerekli kanunlar çıkarıldı ve emekliliklerine esas maaşlarında %18?lik iyileştirme hemen yapıldı. Ancak sağlık personelinin de zam kanunu yapılamadan Çiller Hükumeti düştü. Gelen hükumetlerde sağlıkçıların eksik kalan bu %18?lik zamları hiç verilmedi!

Sağlık personeli döner sermaye primi alıyor denilerek buna gerek görülmedi. Bu haksızlık yüzünden, sağlıkçıların emekliliğe esas net maaşları asgari ücretin altında kalmıştır. Sağlıkçılar emekli olunca maaşlarının yarısı gittiğinden dolayı, neredeyse ölene kadar çalışmak zorunda kalmaktadır.

SAĞLIK PERSONELİ SAHİPSİZ!

Sağlık personelinin sahipsizliğinin başka bir göstergesi de şudur: 2018 yılında aynı yasa ile yıpranma hakkı verilen gardiyan memurlarına özel madde sayesinde, geriye dönük yıpranma haklarını 2008 yılından itibaren kullanabilmeleridir. Sağlıkçıya asla olmaz denilen, diğer memurlara bal gibi olabilmiştir!

YIPRANMA PAYI DA KISITLI BİR HAK OLARAK VERİLDİ

Bazı mesleklerin zor ve tehlikeli şartlarından dolayı, yıpranma payı hesabı ile vaktinden biraz önce emeklilik haklarının verildiği malumunuzdur. Yıpranma payları mesleğin zorluğuna ve risklerine göre kanunla tanımlanmıştır. Güvenlik güçleri, maden işçileri gibi kesimlerde zaten bu uygulama vardı ve her yıla 90 gün gibi anlamlı seviyelerde veriliyordu. Böylece, her 4 yıla 1 yıl yıpranma payı eklenerek emeklilik hesabına gidiliyordu. Sağlık çalışanları mesleki hastalık, zor çalışma şartları ve yoğun şiddete maruziyetlerine rağmen, bu haktan hep mahrum edilmişti. Yıpranma payı, mevcut iktidar tarafından sağlık çalışanlarına 5-6 yıl boyunca 14 Mart Tıp Bayramlarında sözü verilen ama hep ertelenen bir hayale dönmüştü.

Nihayet 2018 yılında yapılan kanun düzenlemesiyle, 6 yıla 1 yıl gibi daha az oranda ve çalışanların mevcut emekleri de yok sayılarak çıkartıldı. Bu haktan yararlanabilmek için, 2018 yılından itibaren en az 10 yıl çalışma şartı konuldu. Yani 2018 yılında zaten çalışan 25 yıllık bir sağlıkçının bakiyesi sıfır sayılarak, 10 yıl daha çalışırsa bu 10 yıl üzerinden 6 yıla 1 yıl hesabı ile yıpranma hakkı kullanıma açıldı. SGK tarafından yapılan düzenlemeler ile, sağlıkçıların sadece hasta hizmetlerini aktif verdikleri saatlerin hesabı ayrıca istendi. Resmi tatil ve ofis gibi çalışmalar çıkarılınca geriye kalan süreler baz alınarak işlem yapıldı. Sağlıkta dönüşümü gerçekleştiren, en kritik zamanlarda fedakârca çalışan milyon civarındaki sağlık personelinin emekleri yok sayıldı. Kısacası, işe yeni girecek sağlık personellerine yönelik kısıtlı bir hak tanımlaması yapıldı. Yani dağ fare doğurdu! Yıllarca verilen vaatlerle oyalanan sağlık personeli ile adeta dalga geçildi!

SAĞLIK PERSONELİ YILLIK İZNİNİ PARAYLA SATIN ALABİLİYOR

Pandemi zamanında zaten yasaklanan yıllık izin haklarını normal zamanlarda da kullanamıyor sağlık personeli! Çünkü izin veya hastalık raporları ayda 5 günü, yılda 12 günü geçtiğinde, zaten düzensiz ve dengesiz ödenen ek ödemelerinin neredeyse tamamı kesiliyor. Yıllık izinlerini her zaman devletten parayla satın almak zorundadır sağlık personeli! Bu durumlara düşen başka kamu çalışanı biliyor musunuz?

3600 EK GÖSTERGEDE ADALET SAĞLANMALIDIR

Tıpkı yıpranma gibi sonu hüsran görünen başka bir konu da 3600 ek göstergedir! Subay-Astsubay kardeşlerimiz yıllardır 3600 ek göstergeyi eğitimden bağımsız mesleki kazanım olarak alıyorlar. Helal olsun ve daha fazlası da verilsin! 39 sağlık hizmeti branşından sadece Hemşire grubunu ve onların da sadece lisansiyer olanlarını kapsayacak şekilde daraltılarak konuşulan 3600 ek göstergenin kendisinden önce fitnesi ortalığı karıştırmaya başlamıştır. Sağlık hizmet ekibini oluşturan 39 branşın tamamına mesleki sınıflandırma ile 3600 ek göstergenin verilmesi, hekimlerin ve alanında lisansüstü eğitimler alarak hizmet kalitesini geliştirenlerin daha üst sınıflara taşınarak adaletin sağlanması gerekir!

Yıpranma fiyaskosundaki acı deneyimden dolayı, 3600 ek göstergenin de sağlık çalışanları için bir fitne ve hayal kırıklığı olacağında dair çok kuvvetli endişelerimiz var!

Maliye neden itiraz ediyor nöbetleri olduğu için mi sadece 8,5 mesai yaptıkları için mi, bütün tatillerde bayram resmi dini tatillerde tatil yaptıkları için mi,depremler de olay yerine hastanelere koştukları için mi,yangında ,selde,darbede,salginda sınırda çalıştıkları için mi.mis gibi masa başında çalıştıklarını in mi kan ile idrar ile sonda ile atel ile enfeksiyon ile bulaşıcı hastalıklar ile uğraştıkları için mi hastalarin altını bokunu aldiklari için mi yıkayıp sildikleri için mi, her gün şiddete dayağa maruz kaldıkları için mi biz sağlık çalışanları son 2 yıldır izin olmadan, ölerek çalıştığımız için mi kendileri esnek mesai yaptıkları için mi,sabah 10 akşam 3 çalıştıkları için mi, kronik hastalari ve 60 yaş üzeri personelleri izinli sayildiklari için mi itiraz ediyorlar bizlerin zam almasına o zaman gelsinler 24 saat esasına göre çalışsınlar depremler de olay yerine bekleriz darbede hastanelere bekleriz vbvb

2022 yılı Ocak ayında almış olduğu net

maaş: 5 bin 544 TL?dir. Emekliliğe yansımayan sabit ek ödeme altında 2

bin 397 TL ek ödeme alan bir hemşire aylık olarak toplamda yaklaşık 7

bin 941 TL almaktadır. Hastane, klinik ve kıdeme göre değişen performans

ödemeleri ise pek çok kurumda verilmemekte ya da 100-200 TL gibi çok

düşük miktarlarda verilmektedir.

taşeron işçi alır 8600 tl

polis alır 11300 tl

astsubay alır 14700 tl

zabıta alır 10400 tl

öğretmen alır 10500 tl

tmo teknisyen alır 11000 tl

belediye çalışanları alır en az 10000 tl

düz memuru alır en az 8500 tl

kamuda en düşük maaşı bizler alırız 24 saat esasına göre çalışır

depremde selde darbede sınırda salgında vbvb bütün doğal afetlerde

hastanelere koşarız olay yerine koşarız diğer kurum çalışanları

evlerinde keyif yaparken ne bayramımız var ne tatilimiz var nöbetlerden

anamız ağlar ama gel gör ki kamuda en düşük maaşı bizler alırız.doğumdan

ölüme hep bizler varız hastalara dokunan tedavileri yapan ama gel gör

ki kamuda en düşük maaşı bizler alırız bizler bu mesleklerden daha mı

değersiz iş yapıyoruz da bu kadar düşük maaş aşıyoruz daha mı az

çalışıyoruz da bu kadar düşük maaş alıyoruz söyler misiniz