Türk Sağlık Sen'den 81 İlde Döner Sermaye Eylemi!

Türk Sağlık Sen Genel Merkezi tarafından organize edilen ve 81 ilde aynı zamanda yapılan "döner sermaye" eylemleri ile döner sermaye sıkıntısını gündeme taşıdı.

Türk Sağlık Sen'den 81 İlde Döner Sermaye Eylemi!

Türk Sağlık Sen'den 81 İlde Döner Sermaye Eylemi!

Türk Sağlık Sen, "döner sermayene emeğine ve ekmeğine sahip çık!" konulu basın açıklamaları ile sağlık personellerinin döner sermaye konusunu tekrar gündeme getirdi.

Döner Sermaye 10 Yılda Eridi!

Ülkemizde son 10 yıl içerisinde döner sermaye kadar eriyen hiçbir ücret söz konusu değildir. Dibi, tabanı görmüştür. Sağlık personellerinin aşırı iş yükü olduğunu ve fedakarca hizmet yürüttüklerini dile getirdiler.

Sağlık Personelleri Döner Sermayeden Şikayetçi

Bugün döner sermayeden memnun olan bir tane sağlık personeli kalmamıştır. Herkes şikayetçidir. Sağlık yöneticileri de sağlık personellerinin döner sermeye halinden haberleri vardır. Ama vurdumduymazlık devam etmektedir. 

5 Yıl Öncesine Göre Durum Çok Vahim!

Sağlık personellerinin 5 yıl önceki döner sermaye ücretlerini mumla arıyor. Türk Sağlık Sen olarak bu vurdumduymazlığa son verilmesi için geçtiğimiz aylarda sağlık personellerinin döner sermaye talerplerini içeren binlerce dilekçeyi Sağlık Bakanlığı ve YÖK'e teslim etmiştik denildi. Her iki kurumun yöneticilerine de bu döner sermaye durumunun defalarca anlatıldığını belirtildi.

Yaklaşık olarak 1 ay önce Genel Başkanımızın Sayın Sağlık Bakanı ile yapmış olduğu görüşmede Bakan Bey yönetmelik değişikliği yapacaklarını bunun için çalışmalara başladıklarını açıklamıştı. Aradan geçen bu zaman diliminde ne yazık ki hala bir somut adım atılmamıştır.

Döner sermayelerle ilgili olan sorunlara değil 180, 1800 kere dikkat çektik. Fakat yankılta ısrar ediliyor ve sorunlar görmezden geliniyor. Bugün sağlık personellerinin sesini bir kez daha duyurmak ve döner sermaye taleplerimizi yüksek perdeden aktarmak için sahaya çıktık.

Döner Sermaya Düzeni Değişmeli

Döner sermayede bu düzen böyle gitmez. Sistem baştan sona kadar değişmelidir. Adalet teslim edilmeli ve hiçbir sağlık personeli haksızlığa uğramamalıdır. 

Döner sermayelerde öncelik çalışanın hakkı olmalıdır. Çalışanın alın terinin kurumlarının finansal sıkıntıları için hevba edilemeyeceği bir düzenleme yapılmalıdır. Döner sermayeler yükseltilmelidir. Günümüz enflasyonu dikkate alınarak katsayılar yeniden belirlenmelidir.

Sağlık Bakanlığı ve Üniversiteler Döner Sermaya Problemini Çözebilir

Sistem karmaşık, sorunda oldukça büyüktür. Ama kamu idaresi bunu çözecek güçtedir. Sağlık Bakanlığı ve Üniversite hastanelerinde görev yapan fedakar sağlık personellerinin döner sermaye sorunun çözelmesini dört gözle beklemektedir. 

Kabul edilebilir bir döner sermaye sistemi için gerekli olan yasal düzenlemelerin bir an önce yapmalısınız.

Nihat Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER