Suriyeliler Tedavi ve İlaç İçin Artık Ücret Ödeyecek!

Ülkemizde geçici koruma yönetmeliği kapsamında bulunan Suriyeliler, bugün yayımlanan resmi gazete ile katılım payı ödeyecekler.

Suriyeliler Tedavi ve İlaç İçin Artık Ücret Ödeyecek!

Suriyeliler Tedavi ve İlaç İçin Artık Ücret Ödeyecek!

Geçici Koruma Yönetmeliği'nde yapılan bir değişiklik ile tedavi ve ilaçlardan Sağlık Bakanlığı'nın belirlemiş olduğu tutar üzerinden katılım payı ödeyecekler.

Yönetmeliğin değiştirilen 27. maddesinde yer alan "b) Temel ve acil sağlık hizmetleri ile bu kapsamdaki tedavi ve ilaçlardan hasta katılım payı alınamaz." maddesi bugün yayımlanan Resmi Gazete ile "Temel ve acil sağlık hizmetleri ile bu kapsamdaki tedavi ve ilaçlardan Bakanlıkça belirlenen tutar veya oran üzerinden katılım payı alınabilir." şeklinde madde değiştirilmiştir.

Bu madde değişikliği ile geçici koruma statüsünde bulunan yabancı kişilerin temel ve acil sağlık hizmetleri ile tedavi ilaçlardan katılım payı alınabilecek.

Diğer yandan Türkiye'de geçici koruma statüsünde bulunan yabancıların bildirim yükümlülüğünü mazeretsiz bir şekilde üst üste üç kez yerine getirmemeleri durumunda geçici korumaları valilik makamı tarafından iptal edilebilecek.

Nihat Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER