Olay yerine ulaşmaları hayati önem taşıyan 112 Acil Servis ekipleri, son zamanlarda duyarsız sürücülerin yol vermemesiyle de mücadele ediyor. Son 1 yılda, geçiş üstünlüğü olan araçlara yol vermeyen 100 sürücüye ceza kesildi. Bir yandan zamanla yarışan bir yandan da hastaları kurtarmaya çalışan ambulans şoförü ve Acil Tıp Teknisyeni Hasan Uydur, "O görüntüler buz dağının görünen kısmı. Biz daha çok motorcular, iş arabalarıyla sıkıntı yaşıyoruz. Vakaya ulaşım süresi uzuyor. Geçişimiz fermuar sistemiyle çok rahat bir şekilde oluyor ama illa ki, birisi o fermuarın ortasına geldiğimiz zaman önümüzde kırıyor" dedi.

İstanbul trafiği, hatalı parklanma, bazı sokakların dar olması gibi nedenlerle zamanla yarışan ambulans şoförlerinin sorunlarına bir de yol vermeyen sürücüler eklendi. Ambulansa yol vermeyen araç sürücülerinin görüntüleri son zamanlarda büyük tepki çekti. Elektronik Vaka Sistemi'ne düşen bildirimle, bulundukları yerden hemen olay yerine hareket eden 112 Acil Servis ekipleri, yolda yaşadıkları sorunlar nedeniyle olay yerine bazen geç gidebiliyor. Bu da sağlık çalışanları ve hasta yakınları arasındaki gerginliği tetikliyor. 112 Acil Servis ekipleri, yolda yaşadıkları sorunları Demirören Haber Ajansı'na anlattı.

'MOTORCULAR VE İŞ ARABALARIYLA DAHA ÇOK SIKINTI YAŞIYORUZ'

Yaklaşık 10 yıldır Acil Tıp Teknisyeni ve ambulans şoförü olarak görev yapan Hasan Uydur, "O görüntüler buz dağının görünen kısmı. Biz daha çok motorcular olsun, iş arabaları olsun onlarla daha çok sıkıntı yaşıyoruz. Vakaya ulaşım süresi uzuyor. Bu sefer karşı taraf bize defans göstermeye başlıyor. Hasta yakınları neden ambulans geç geldi diye bize saldırmaya başlıyorlar. Buzdağının görünen kısmından haberleri yok. Özellikle ara sokaklarda araçların yanlış park edişleri, ambulansı arabaya sürtmeden geçirmek zorunda kalıyoruz bu da bizi bayağı bir yavaşlatıyor" dedi.

'FERMUAR SİSTEMİNİN TAM ORTASINA GELDİĞİMİZDE BİRİ ÖNÜMÜZE KIRIYOR'

Uydur, "Santim santim ilerleyerek geçmeye çalışıyoruz. Sokakların dönüşlerine park eden arabalar yine dönüşümüzü zorlaştırdığı için dönüşümüz uzun sürüyor bu sefer sokaklara giremiyoruz, başka yerlerden dolaşıp gelmeye çalışıyoruz. Geçişimiz fermuar sistemiyle çok rahat bir şekilde oluyor ama illa ki, birisi o fermuarın ortasına geldiğimiz zaman önümüzde kırıyor. Diğeri sağa kırması gerekirken sola kırıyor, sola kırması gerekirken sağa kırıyor. Bu sefer tüm sistem alt üst oluyor. Bir de peşimize takılan araçlar trafiğin iyice kilitlenmesine sebep oluyor" ifadelerini kullandı.

'CAMI AÇIP NİYE SİRENLERİNİZ AÇIK DİYE SORUYORLAR'

Acil Tıp Teknisyeni Gamze Çimik de, "Giderken yolda geçirdiğimiz süre çok önemli. Hastalar haklı olarak trafikten dolayı ulaşamadığımız zaman nerede kaldınız diyorlar. Onlar için 5 dakika hastalarının aciliyetinden dolayı 5 saat gibi gelebiliyor. Bizim yolda geçirdiğimiz süre, araçların yol vermemesi, trafiğin yoğun olması, fermuar sistemini tam uygulayamadığımız için ya da araçların sağa sola kırmış olmaları bizim işimizi zorlaştırıyor. Ambulansa yol ver, hayata yol ver. Bu bizim sloganımız. Her ambulans onların kendi yakınlarına da gidebilir. Trafikte daha bilinçli olursak bizim işimiz de kolaylaşır. Niye sireni açıyorsunuz diyorlar. Vakaya gittiğimiz zaman siren açık şekilde gidiyoruz. Ambulansta hasta mı var? Hasta mı taşıyorsunuz? Camı açıp bunu soruyorlar. Niye sirenleriniz açık? Hiçbir ambulans gereksiz yere siren açmaz" diye konuştu.

'HEPİMİZİN HASTASI VAR; HEPİMİZİN AİLESİNDEN BİRİ OLABİLİR'

Bir araç sürücüsü Uğur Tekin, "Ambulansın nerden geldiğini öğrenip kendime ona göre yol veriyorum. Diğer araçlar da dikkat etmiyorsa onları uyararak yol açıp devam ediyorum. Arkasına hiçbir şekilde takılmıyorum. Yol vermeyenle biraz önce karşılaştım. Selektör yaptım ama dinlemediler, yine devam ettiler. Hepimizin hastası var. Hepimizin ailesinden biri rahatsızlanabilir" ifadelerini kullandı.

Sinan Özcan da, "Ben ambulansa yer veriyorum. Önlerine kırmaya çalışanları görebiliyoruz. Onlar sağlık çalışanları, onlara artık öncelik tanımamız lazım" dedi.

Hasan Çetin de, "Ambulanslara kesinlikle yol verilmesi lazım. Hayati önem taşıyorlar. Toplum birbirine yardımcı oldukça dünya güzelleşir" dedi.

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

'GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ BULUNAN ARACA YER VERMEKLE YÜKÜMLÜSÜNÜZ'

Avukat Aslı Korkmaz ise, ambulans, itfaiye, polis aracı gibi geçiş üstünlüğü bulunan araçlara yol vermenin kanunlarda da yer aldığını belirterek, "Bu eylemi yapan vatandaşların hali hazırda bir kamu görevlisini görevini yapmasını engellediği gibi bir gerçeğimiz ortada bulunuyor. Bir ambulans görevlisi kamu görevlisidir. Siz bilinçli olarak bir ambulansın geçişine izin vermiyorsanız, burada doğrudan kamu görevlisinin görevini yapmasını engelliyorsunuz. Dolayısıyla bir soruşturmanın, burada en kötü ihtimalle savcılık tarafından doğrudan açılması gerekmekte. Burada bahsedilen suç ya da eylemler doğrudan kamu düzenini ilgilendirmektedir. Kamu düzenini doğrudan ilgilendiren şeyler de savcılık tarafından kendiliğinden soruştururlar. Bu durumda kimsenin şikayetine tabi olmadan biz böyle şeylerin video altına alındığında, ortada net bir kanıt olduğunda savcılık tarafından bir soruşturmaya tabi tutulmasını, eğer ortada yeterli delil varsa da kovuşturmaya geçilerek cezalandırılmasını bekleriz. TCK 98'den soruşturma açılabilir. Kamu görevlisinin görevini yapmasını engellemekten bir soruşturma açılabilir aynı zamanda trafik kanununda da geçiş üstünlüğü bulunan bazı araçlar bulunmaktadır. Geçiş üstünlüğü olan araca siz yer vermekle yükümlüsünüz. Kanun bunu söylüyor. Ambulanslar, polisler gibi, belirlenmiş olan kamu görevlileridir. Eğer bunlarla karşılaşırsanız yol vermeniz beklenir. Bunu yapmadığınız takdirde, idari para cezaları ödersiniz" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, son 1 yılda, içerisinde ambulans ve polis aracı da bulunan geçiş üstünlüğü olan araçlara yol vermeyen 100 sürücüye ceza kesildi.

Editör: Sinan Yıldırım