Niğde Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Naife Yüksel Uçar, devlet hastanesinin ‘Evde Sağlık Hizmetleri’ne başvuran hastalara ağız ve diş sağlığı merkezince bir ekibin hemşirelerle hizmet vermeye başladığını söyledi.
Başvuran hastaların ağız sağlığına bakılarak ihtiyacının belirlenerek tedavilerinin ‘Evde Sağlık Hizmetleri’ kapsamında yapıldığına vurgu yapan Dt. Naife Yüksel Uçar, dişlerini fırçalayamayacak durumda olan hastaların dişlerini oluşturdukları ekipteki görevlilerin fırçaladıklarını belirtti.

Memurların Toplu Sözleşme Görüşmeleri Başlıyor Memurların Toplu Sözleşme Görüşmeleri Başlıyor

Dt. Uçar, "Eğer talep olursa bu devam ediyor. Ama genelde maket dişlerimizle ve fırçamızla giden ekibimiz, gerek yakınına, gerekse hastaya diş sağlığı ve fırçalama konusunda bilgi veriyorlar. Eğer hastanın tedaviye ihtiyacı varsa (kanal dolgu, protez gibi) bunu da burada hekimimiz var, ona havale ediyorlar. Çekilecek diş kanal, dolgu veya protez ihtiyacı varsa bunları da burada hekimimiz yerine getiriyor. Hasta buraya gelebiliyorsa burada yoksa bizim doktor ve ekiplerimiz hastanın evine giderek bu işlemleri gerçekleştiriyorlar. Ama yaşlı hastalarda genelde diş çekimine ihtiyaç duyuluyor. Ağızda kalan kök dipleri oluyor. Bunları yerinde tespit edip hastalarımızın evinde yapıyoruz. Ama öncelikli hedefimiz bu tip yaşlı hastalara ağız hijyenini aşılamak istiyoruz" dedi.

Editör: Sinan Yıldırım