2023 KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı) başvuruları bugün itibariyle başlamış olup, 29 Mayıs 2023 tarihine kadar devam edecek. 

Bu sınav, lisans mezunu adayların katıldığı Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi ve ÖABT olmak üzere dört ayrı oturumdan oluşmaktadır. KPSS sonuçları ise 25 Ağustos 2023 tarihinde ÖSYM tarafından açıklanacaktır.

Kamu-Sen'den Toplu Sözleşme Tepkisi : "Hayal Kırıklığı" Kamu-Sen'den Toplu Sözleşme Tepkisi : "Hayal Kırıklığı"

Başvurular, adaylar tarafından ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM'nin internet sitesi (https://ais.osym.gov.tr) veya mobil uygulaması üzerinden yapılabilmektedir. Başvuruların tamamlanabilmesi için sınav ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Sınav ücreti, anlaşmalı bankaların ATM'leri, banka şubeleri, internet bankacılığı veya ÖSYM'nin e-Ödemeler bölümü aracılığıyla ödenebilir.

2023 KPSS başvuru ücretleri henüz açıklanmamıştır. Geçtiğimiz yılın ücretleri ise aşağıdaki gibidir:

KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür Oturumu/Eğitim Bilimleri Oturumu (Her Bir Oturum İçin): 115,00 TL
KPSS Alan Bilgisi Sınavları (Her Bir Oturum İçin): 80,00 TL
ÖABT (Her Bir ÖABT Alanı İçin): 115,00 TL
KPSS sınavı, Genel Kültür-Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri oturumlarıyla başlayacak ve 23 Temmuz'da gerçekleştirilecektir. Öğretmenlik Alan Bilgisi 1. oturumu 29 Temmuz'da, A Grubu Öğretmenlik Alan Bilgisi 2. oturumu 30 Temmuz'da yapılacaktır. Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) ise 6 Ağustos tarihinde düzenlenecektir.

KPSS sonuçları ise 25 Ağustos 2023 tarihinde ÖSYM tarafından açıklanacaktır.

Editör: Sinan Yıldırım