15 Ocak’ta Geçerli Olacak Memur Maaşı Zamları Ne Kadar Olacak? İşte Liste Liste Zam Oranları 15 Ocak’ta Geçerli Olacak Memur Maaşı Zamları Ne Kadar Olacak? İşte Liste Liste Zam Oranları

Yılın ilk ve 7. aylarında 2 defa olmak üzere memur ve memur emeklilerine toplu sözleşme zammıyla beraber oluşan refah payi zammı ödeniyor.

Ocak ayında memur ve emeklisine verilen zam oranı %30 olarak hesaplara yansıdı.

EMEKLİ VE MEMUR TEMMUZ ZAMMI İÇİN İLK HESAP

TÜİK'in Mart ayı enflasyon rakamlarını açıklaması sonrası 3 aylık enflasyon oranı belli oldu. Bununla beraber memur ve emeklisi temmuz zammı için belirleyici olacak 6 aylık enflasyon için ilk hesap belirdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TALİMATI VERDİ: EMEKLİ VE MEMUR İÇİN GELİRLER ARTACAK

Sosyal devlet anlayışıyla hareket eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Vatandaşlar enflasyona ezdirilmeyecek' parolası doğrultusunda hükümete talimatını verdi. İlk düzenlemeler en düşük emekli maaşı ve bayram ikramiyeleri için oldu.

TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ: MAAŞLARA VERGİ AYARI GELİYOR

Enflasyonun sabit gelirliler üzerindeki tahribatını ortadan kaldırmak için Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'na taslak çalışma yapması önünde talimatını verdi.

EMEKLİ VE MEMUR 3 AYLIK ZAM ORANI KESİNLEŞTİ

Mart ayı enflasyon rakamları sonrası 3 aylık emekli ve memur zam oranı netleşti. Hesaplarımıza göre; 3 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 12,52, memur enflasyon farkı yüzde 4,52, 3 aylık memur zam oranı da yüzde 6 toplu sözleşme zammı ile yüzde 10,52 oldu.

6 AYLIK EMEKLİ ZAMMI İÇİN 3 ENFLASYON VERİSİ KALDI

SSK ve Bağ-Kur emekli zammı Nisan, Mayıs ve Haziran ayı enflasyon oranı açıklaması sonrası kesinlik kazanacak. Emekli maaşları Ocak ve Temmuz dönemi olmak üzere her yıl 2 defa 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alıyor.

TABLO 1: TEMMUZ ZAM ORANI HESAPLARI

  • Hesaplanan 6 aylık enflasyon oranı: Yüzde 26,61
  • Ocak 2023 memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 8
  • Temmuz 2023 memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 6
  • 6 aylık memur enflasyon farkı: Yüzde 18,61
  • 6 aylık memur ve memur emeklisi zammı: Yüzde 24,61

TEMMUZ ZAMMI DÖNEMİ İÇİN DE REFAH PAYI GÜNDEMDE

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Temmuz döneminde yapılacak maaş artışları için çalışmalara şimdiden başladı. Emekli ve memurlar için refah payı artışı masada yer alırken, memurların Temmuz 2023 döneminde yüzde 6 düzeyinde düşük kalan toplu sözleşme zammının da iyileştirilmesi gündemde yer alıyor.

Kaynak: SABAH / Mete DİRİCE

Editör: Sinan Yıldırım