Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre 68 bakan yardımcısının ataması yapıldı.

Dr. Enver Pekmez Kuşadası Devlet Hastanesi Başhekimi Oldu Dr. Enver Pekmez Kuşadası Devlet Hastanesi Başhekimi Oldu

Karara göre, Sağlık Bakan Yardımcısı olarak dört isim atandı. Bu isimler arasında iki yeni isim yer alırken eski bakan yardımcıları Dr. Şuayip Birinci ve Dr. Tolga Tolunay görevlerine devam etti.

Yeni atanan bakan yardımcıları Edirne Valisi Huzeyfe Yılmaz ve Bilgi Teknolojileri Grup Başkanı Hüseyin Kürsat Kırbıyık oldu.

Yeni bakan yardımcılarının doktor kökenli olmaması ise dikkat çekti.

Söz konusu atamalar, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2, 3 ve 4'üncü maddeleri gereğince yapıldı.

H. Kürşat Kırbıyık kimdir?

1978 yılında Konya’nın Beyşehir İlçesinde doğan Hüseyin Kürşat Kırbıyık, ilk, orta ve lise eğitimini Seydişehir'de tamamladı.  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden 1999 yılında mezun olan Kırbıyık, Rize'nin Güneysu ve Karaman'ın Kazım Karabekir ilçelerinde Kaymakam vekilliği görevlerinde bulundu.Londra'da 6 ay eğitim alan Kırbıyık, sırasıyla Burdur Altınyayla, Kahramanmaraş Nurhak ilçelerinde Kaymakamlık, Kahramanmaraş Vali Yardımcılığı ve Burdur Gölhisar Kaymakamlığı görevlerinden sonra 2013 yılında Mülkiye Müfettişliğine atandı.

Hüseyin Kürşat KIRBIYIK 26 Ekim 2018 tarih ve 2018/202 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Strateji Geliştirme Başkanı olarak atandı. 10 Haziran 2020 tarih ve 31151 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2020/274 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İller İdaresi Genel Müdürü olarak atandı. Son olarak 12 Mayıs 2022 tarih ve 31833 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2022/209 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Edirne Valisi olarak atanmıştır.

Hüseyin Kürşat KIRBIYIK evli ve iki çocuk babasıdır.

Huzeyfe Yılmaz kimdir?

İlk ve orta öğrenimini Ankara‘da tamamladı. 2000 yılında Kocaeli Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Gazi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde yüksek lisansı ve aynı süre zarfında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde dil eğitimini tamamladı.

2001-2005 yılları arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde Mühendis ve Teknik İşler Müdür yardımcısı, 2005-2014 yılları arasında Türksat A.Ş’de Ankara İl Müdürü, Teknik İşletme Müdürü, Kocaeli İl Müdürü ve Altyapı İşletme Direktörlüğünde çalıştı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda; 2014-2018 yılları arasında Bilgi İşlem Dairesi Başkanı, 2017-2018 yılları arasında ise Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü olarak görev yaptı. 2018 -2022 (Temmuz) yılları arasında Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan TARNET A.Ş. ‘de Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürüttü.

Merkez Birliği Yönetim Kurulu kararı ile Temmuz 2022’ de Bilgi Teknolojileri Grup Başkanı olarak göreve getirildi.

Editör: Sinan Yıldırım