HAKKARİ'nin Yüksekova İlçesinde, Evde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından merkez ve köylerde yaşayan 155 hastaya sağlık hizmeti veriliyor. Yüksekova Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Halil İbrahim Çetin, iki ekiple günlük 20 hastaya sağlık hizmeti verdiklerini söyledi. 

Yüksekova Devlet Hastanesi, 'Evde Sağlık Hizmeti' kapsamında bakıma ve ilgiye muhtaç kişilere evde sağlık hizmeti veriliyor. Destek talebini ileten vatandaşlara aynı gün içinde dönüş yapılarak, sağlık teknikerleri aracılığıyla serum, iğne, pansuman ve kan alma gibi sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sunuluyor. Evlere yapılan ziyaretlerde ayrıca ilaç kullanımı, hijyen kuralları, yeme içme alışkanlıkları gibi çeşitli konularda bilgiler veriliyor. Bir doktor, bir hemşire ve sağlık memuru ile yürütülen hizmetlerden yararlanan hasta ve hasta yakınları da oldukça mutlu oluyor.

Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Halil İbrahim Çetin, "Evde sağlık hizmetleri kapsamında iki ekibimizle hizmet vermekteyiz. Hastanemizde kayıtlı 155 evde sağlık hizmeti gören hastamız mevcut. Günlük ortalama 20 hastamıza bakıyoruz. Bu aylık 400, bazen de 460'a ulaşıyor. Hizmet kapsamında hastalarımıza pansuman, ilaç ve raporlarının yenilenmesi, tanı tedavilerinin şekillenmesine de yardımcı olmaktayız" dedi.

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar

Yeşildere Mahallesi'nde 3 ay önce evinin çatısını onarırken düşüp yaralanan Kasım Kına(35), aldığı hizmetten büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Kına, “Yaklaşık 10 metre yükseklikten düştüm.  Ayağım ve kolum kırıldı. 10 gün tedavi gördüm. Daha sonra da evime geldim. Hastaneye gidecek ve ayakta duracak durumda değildim. Evde sağlık hizmetine başvurdum. Başvurumu değerlendirilip kabul ettiler. İki gün arayla  pansuman için evime geliyorlar. Evde sağlık hizmeti sayesinde iyileşiyorum. Ekiplere teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

Editör: Sinan Yıldırım