Hürriyet'ten SELMAN CÖMERT'in haberi;

Türkiye, Kahramanmaraş depremlerinin yaralarını sararken, dünyanın birçok ülkesinden arama kurtarma ekipleri de afetzedeleri yalnız bırakmadı. Türkiye'ye gelerek arama kurtama faaliyetlerine katılan Yunanistan Özel Afet Müdahale Birimi (EMAK) ülkesine döndü. EMAK üyeleri basın toplantısında deprem bölgesinde yaşadıklarını aktardı. Türkiye'de büyük ilgi ve sevgiyle karşılandıklarını anlatan Sağlık Ekibi Başkanı Sokrates Dukas, "Her nereye gidersek gidelim, Yunan olduğumuzu söyleyince bize herkes kucak açtı." diye konuştu.

Kamu-Sen'den Toplu Sözleşme Tepkisi : "Hayal Kırıklığı" Kamu-Sen'den Toplu Sözleşme Tepkisi : "Hayal Kırıklığı"

Doktor Sokrates Dukas, bölgedeki yetkililerle irtibat kurmaya çalışırken küçük bir çocuğun kendisine bir kutu bisküvi ikram ettiğini anlattı. Yunan doktor, küçük çocuğun bu davranışını anlatırken göz yaşlarına hakim olamadı.

"AİLEDEN BİRİ GİBİ DAVRANDILAR"

Türk basınında Yunan arama kurtarma ekibi için yayımlanan "dostluk" mesajlarını yorumlayan ekip, Türk halkının, yaşadıkları zorluklara rağmen kendilerine son derece dostane ve "aileden biri" gibi davrandığını belirtti.

Depremzedelerin yaşadıkları zorlukları bir yana bırakıp kendilerine çay, yemek, tatlı gibi ikramlarda bulunmaya çalıştığını ifade eden ekip, Türk halkıyla aralarında çok güzel bir iletişim oluştuğunu dile getirdi.