Sağlık Bakanlığı bünyesine 2008 yılında katılan ambulans helikopterler, şu anda Ankara, Antalya, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Trabzon ve Van olmak üzere 7 ilde konuşlu 7 ambulans helikopter ve 4 adet yedek ambulans helikopter ile acil sağlık hizmeti ihtiyacı duyan vatandaşların yardımına koşuyor.

2,5 SAAT HAVADA KALABİLİYOR

Gündoğumundan günbatımına kadar hizmet veren ambulans helikopterler, konuşlandıkları iller merkez olmak üzere yakıt ikmali yapmadan 400 kilometre mesafeye kadar hasta ve yaralı taşıyabiliyor. 2 saat 30 dakika havada kalabilen helikopter içerisinde bir doktor, bir sağlık personeli, bir sorumlu pilot ve bir ikinci pilot görev yapıyor. 112 Komuta Kontrol Merkezi'nden vakanın bildirilmesiyle ekip doktoru, vaka bildirimini sorumlu pilota iletiyor. Gerekli kontroller sağlandıktan sonra sağlık personeli (sağlıkçılar) ve pilotlar yaklaşık 7 dakika sonra uçuş için harekete geçiyor.

O Başhekim Bir Daha Yöneticilik Yapamayacak O Başhekim Bir Daha Yöneticilik Yapamayacak

YOĞUN BAKIM ÖZELLİĞİ VAR

Yeni doğmuş bir bebekten yaşlı bir hastaya kadar her türlü hastaya sağlık desteği sunduklarını belirten ambulans helikopter doktoru Yaşar Can Gökhüseyinoğlu, "Nakiller, trafik kazaları ve doğumlar gibi her türlü zorlu imkanda hastamıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu süre zarfında tabii ki her hastanenin herhangi bir yoğun bakımında bulunan tüm koşullara ve sahip olarak hastamıza fayda sağlamaya çalışıyoruz. Burada tıp ve uçmak gibi bir zevki, tutkuyu bir araya getirmeye çalışıyoruz" söyledi.

Editör: Sinan Yıldırım