Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde bu hafta sonu özellikle hekim camiasını ayağa kaldıracak bir skandal yaşandı.

Her ikisi de hekim olan anne-baba, 21 yaşındaki kızlarının son zamanda karın ağrısı, eşlik eden karaciğer enzimlerinin yükselmesi ve başka bazı semptomlar görülmesi üzerine, teşhis ve tedavi amacıyla Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’ne yatışını yaptırdı.

GÜVENLİK GÖREVLİSİ: DOKTOR KİMLİĞİ GEÇMEZ

Tetkikler devam ederken ilk 2 gün refakatçi olarak hekim anne kalırken 3. gün ise hastanın hekim babası refakatçi olarak kızlarının yanında kaldı. 3 gün boyunca sorun yaşanmazken, hekim baba 4. gün tam bir şok yaşadı. Su almak için hastanenin kafeteryasına inen hekim baba, tekrar kızının yanına çıkmak isterken kapıda güvenlik görevlisi tarafından içeri alınmadı. Babanın, Sağlık Bakanlığı tarafından verilen hekim kurum kimliğini göstermesi de yetmedi. Güvenlik görevlisi “Bu kimlik burada geçmez”dedi.

BAŞHEKİM: SAĞLIK BAKANLIĞININ KİMLİĞİ BURADA GEÇMEZ

Konuyla ilgili bir yanlış anlama olabileceğini düşünen hekim baba Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Dr. Aziz Ahmet Sürel’i telefonla aradı. Durumu anlatan hekim baba Başhekimden aldığı cevap üzerine ikinci şoku yaşadı. Başhekim Dr. Sürel telefonda “Sağlık Bakanlığının verdiği hekim kimliği bu hastanede geçmez, refakatçi kimliği geçerli” dedi.

Olay sonrası ise doktor baba “deontolojinin tamamen unutulduğu böyle bir ortamda kızımı tedavi ettiremem” diyerek, kızını hastaneden çıkarırken Başhekime Dünya Tabipler Birliği Cenevre Bildirgesinde kabul edilen Hekimlik Andı’nı hatırlattı:

ONURUM ÜZERİNE...

Hekimlik Andı’nın ilgili bölümünde şunlar ifade ediliyor:

“Ben Salağım Servisimden Başka Servise Gittim” Cezası Belli Oldu “Ben Salağım Servisimden Başka Servise Gittim” Cezası Belli Oldu

….

Mesleğimi bana öğretenlere, meslektaşlarıma ve öğrencilerime hak ettikleri saygıyı ve minnettarlığı göstereceğime,

Kararlılıkla, özgürce ve onurum üzerine,

Ant içerim.

Editör: Sinan Yıldırım