Haberde, 20 milyondan fazla Amerikalının COVID-19 geçirdiği ve bu kişilerin en az yüzde 25’inin tat ve koku duyusunu geri kazanamadığı belirtiliyor.

Araştırmacılar, 2021 Ulusal Sağlık Görüşmesi Anketi’nin verilerini kullanarak, COVID-19 geçirmiş katılımcıların yaklaşık yüzde 60’ının koku kaybı yaşadığını ve yaklaşık yüzde 58’inin tat kaybı yaşadığını ortaya koydu.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 24’ünün kısmi bir iyileşme gösterdiği, koku duyusunda iyileşme olmayanların ise yüzde 3’ten fazla olduğu belirlendi.

Yaylada Akrebin Soktuğu Çoban Ambulans Helikopterle Hastaneye Ulaştırıldı Yaylada Akrebin Soktuğu Çoban Ambulans Helikopterle Hastaneye Ulaştırıldı

Tat kaybı yaşayanların yaklaşık yüzde 20’sinin kısmen tat duyusunu geri kazandığı, yüzde 2’den fazlasının ise hala tat alamadığı ifade edildi.

Dr. Neil Bhattacharyya, çalışmanın ortak yazarlarından biri olarak, “COVID-19 kaynaklı koku kaybı yaşadığınızda çoğu insanın bu duyuyu geri kazandığını düşünürsünüz ancak ciddi oranda bu kayıp geri gelmiyor.” şeklinde konuştu.

(Kaynak: AA)

Editör: Sinan Yıldırım