Sağlık Bakanlığınca, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında, bölgedeki yaralılar, enkaz kaldırma çalışmasına katılanlar ve diğer illere sevk edilen depremzedelere başta tetanos olmak üzere gerekli aşıların yapıldığı belirtildi.

AA muhabirinin Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünden edindiği bilgiye göre, koruyucu sağlık hizmetleri içinde önemli bir yer tutan, erişkinlik ve çocukluk döneminde çok sayıda hastalık riskinden koruyan aşı, afet dönemlerinde de halk sağlığının korunması açısından önem taşıyor.

Bu kapsamda Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında başta tetanos aşısı olmak üzere kuduz ve diğer aşılara ihtiyaç arttı.

Sağlık Bakanlığınca, bölgedeki mevcut aşıların durumunun hızlıca belirlenmesi, gerekli durumlarda aşıların güvenli bir yere nakledilmesi, güvenli sınırlardan çıkmış aşıların güvenli şekilde imha edilmesi, bölgeye ihtiyaç duyulan aşıların zamanında sevkiyatı için harekete geçildi.

Yaklaşık 13,5 milyon kişiyi etkileyen depremler sonrası, Aşı İle Önlenebilir Hastalıklar Dairesi tarafından en kısa sürede, bölgede görev yapan, kendisi de depremzede olan sağlık çalışanları ile iletişime geçilerek durum değerlendirmesi yapıldı. Durum değerlendirmesi sonucunda bölgenin ihtiyaçları tespit edildi. Aşı ihtiyacı olan illere gerek çevre illerden gerekse Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün ana deposundan aşı tedarik edildi.

Bu kapsamda, depremin ilk haftasında bölgeye gönderilen 80 bin 516 tetanos aşısı, 3 bin doz tetanos serumu sevkiyatı, ihtiyaçlar doğrultusunda sürekli artarak sürdürüldü. Hem bölgeye hem de yaralıların sevk edildiği illere stoklara ek olarak tetanos aşısı gönderildi.

Türkiye'nin dört bir yanından görevlendirilen ekipler, mahallelere, köylere ve personelin bulunduğu alanlarda aşılama yaptı.

Türk Profesör Özel Hastane Fiyatına İsyan Etti: Hastanemetre İşliyor Türk Profesör Özel Hastane Fiyatına İsyan Etti: Hastanemetre İşliyor

Bunun yanı sıra bölgede kuduz riskine karşı da harekete geçildi. Belirlenen ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak, kuduz aşısı sevkiyatı da gerçekleştirildi.

Editör: Sinan Yıldırım