Hastanenin, Ankara Etlik Şehir Hastanesi'ne taşınma planı kamuoyu baskısı sonucu iptal edilmişti. Ancak son gelişmeler doğrultusunda hastanenin yıkılacağı açıklandı.

Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kadın Doğum Hastanesi, Ankara'nın Etlik semtinde uzun yıllardır hizmet veriyordu. Ancak hastanenin "depreme dayanıksız" olduğu gerekçesiyle kapatılması ve taşınması gündeme geldi. Kamuoyundan gelen yoğun tepkiler sonucunda Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, hastanenin kapatılmayacağına ve hizmet vermeye devam edeceğine dair açıklama yapmıştı.

Sağlık Bakanlığı'nın, deprem bölgesindeki yüzden fazla hasarlı hastanenin onarımı ve yeniden inşası için harekete geçmediği halde, şaşırtıcı bir şekilde, Ankara'da bulunan 72 yıllık Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kadın Doğum Hastanesi için seçim öncesi aceleyle ihaleye çıktığı ortaya çıktı.

Cumhuriyette yer alan habere göre; 

"Depreme dayanıksız" olduğu gerekçesiyle Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kadın Doğum Hastanesinin yıkılması planlanıyor.

Seçimlere 14 gün kala yapılan ihaleye tepki gösteren SES Ankara Şube Başkanı Kubilay Yalçınkaya, “2022’de yaklaşık olarak 630 bin ayaktan hasta kabulü 170 bin acil başvuru, 12 bin yatan hasta, 1200 doğum, 3 bin 500 ameliyat gerçekleşen Sami Ulus, Hastanemi Açın Platformu’nun (HAP) tüm mücadelelerine karşın yıkılıyor” ifadelerini kullandı. 2022’nin tümünde yılda 28 ihaleye imza atan Sağlık Bakanlığı’nın 2023’ün ilk 4 ayında 33 ihaleye çıktığına dikkat çeken Yalçınkaya, “Sağlık Bakanlığı yangından mal kaçırır gibi ihaleler gerçekleştiriyor” dedi.

Türk Profesör Özel Hastane Fiyatına İsyan Etti: Hastanemetre İşliyor Türk Profesör Özel Hastane Fiyatına İsyan Etti: Hastanemetre İşliyor

'RAPOR PAYLAŞILMIYOR'

Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Muharrem Baytemür ise kapatılan, boşaltılan ve deprem bölgesindeki hastaneler dururken önceliklerinin, Etlik Şehir Hastanesi sonrası kapatılmak istenen hastanelere verilmesinin düşündürücü olduğuna dikkat çekerek 

''İktidarın yine seçim öncesi yandaşlarına ihale verme çabası söz konusu” dedi. Baytemür, hastanenin “depreme dayanıksız” olduğuna ilişkin raporun tüm istemlerine karşın kendileriyle paylaşılmadığını belirterek “Resmi belgeler açıklanmadan ihaleye çıkılmasını doğru bulmuyoruz. Bu hastaneler dayanıksız ise güçlendirilmeli. 300-500 yıllık hastanelerin olduğu ülkeler var

ifadelerini kullandı.''

Editör: Sinan Yıldırım