2023 yılı için acil sağlık durumuyla yüzleşen milyonlarca kişiye destek çağrısında bulunan Ghebreyesus, “Size mutlu bir yeni yıl diliyorum ancak rekor sayıda, 339 milyon, insan için mutlu bir yıl değil. Yeni, onlar için umut yerine, hastalık, açlık, çatışma ve insanları evlerinden uzaklaştıran iklimle ilgili felaketler gibi korkular getiriyor.” dedi.

Ghebreyesus, geneç yıla oranla insani yardıma ihtiyacı olan insan sayısında yüzde 25 artış yaşandığını belirtti. Dünyanın birbiriyle örtüşen çok sayıda krizle karşı karşıya olduğuna değinen Ghebreyesus, en çok etkilenenlerin, en savunmasız kişiler olduğunu belirtti.

Ghebreyesus, “Küresel olarak insani ihtiyaçların yüzde 80’i çatışmalardan kaynaklanıyor. Önlenebilir anne ve çocuk ölümlerinin yarısı kırılgan, çatışmalardan etkilenmiş ve savunmasız bölgelerde yaşanıyor. Bu fonlar DSÖ’nün dünya genelindeki çalışmalarını destekleyecek.” diye konuştu.

Destek çağrısı

Bu sorunların görmezden gelinmemesi gerektiğini ve kendiliğinden çözülmeyeceğini kaydeden Ghebreyesus, “Bu nedenle dünyanın genelindeki bağışçılarımızı, DSÖ’nün 2,54 milyar dolarlık sağlık acil durum çağrısını desteklemeye davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

DSÖ, Pakistan’daki sel, Afrika’daki gıda güvensizliği, Ukrayna’daki savaş ve Yemen, Afganistan, Suriye ve Etiyopya’daki çatışma gibi tüm bu acil durumlara yanıt vermeyi hedefliyor.

Kamu-Sen'den Toplu Sözleşme Tepkisi : "Hayal Kırıklığı" Kamu-Sen'den Toplu Sözleşme Tepkisi : "Hayal Kırıklığı"

Öte yandan, sağlık sistemlerini zorlayan Kovid-19, kolera, kızamık ve diğer öldürücü salgınlar da DSÖ’nün güncel olarak mücadele ettiği krizler arasında yer alıyor.

Editör: Ertuğrul Gülmez