Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlere 13 gün kala doktorlara "Sizi yuvanıza, ülkenize dönmeye davet ediyorum" çağrısını içeren bir kamu spotu yayınlandı.

Erdoğan, "Değerli kardeşim, 'Uluslararası Lider Araştırmacıları' programı kapsamında sizi yuvanıza, ülkenize dönmeye davet ediyorum. Bilimsel çalışmalarınız için gereken tüm imkanlar devletimiz tarafından sağlanacaktır. En kalbi selamlarımla" ifadelerini kullandı. 

Kamu spotunun devamında şu ifadeler yer aldı:

ATT'yi Bu Hale Getirdiler: Merdivenden İtildi ATT'yi Bu Hale Getirdiler: Merdivenden İtildi

"Bu ülke birçok cevherini imkansızlıklar yüzünden kaybetti. Artık buna bir son verip yarım kalan hayallerimizi tamamlama zamanı... 2018 yılında hayata geçirdiğimiz 'Eve Dönüş Projeleri' kapsamında yabancı ülkelerde faaliyet gösteren 6 bin bilim insanını milletimize geri kazandırdık."

Ne olmuştu?

Son yıllarda çok sayıda doktor çalışma şartlarının ağırlığı nedeniyle kamudan istifa ediyor, birçok genç doktorsa yurt dışında iş bulmak için Türkiye'den ayrılıyor.

Erdoğan, sayıları her geçen gün artan bu doktorlar için “Gidiyorlarsa gitsinler, buralar boş kalmaz merak etmeyin. Bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı istihdam ederiz. Bunlarla yola devam ederiz“ demişti.