Evli İki Memurun Aile Yardımı Aldığını Biliyor Muydunuz?

Evli memurlara yapılan maaş ödemeleri arasında yer alan, aile yardımı ödeneğinin ödenmesi, kamu kurum ve kuruluşlarının sıklıkla yanlışlık yaptığı bir olaydır. Genellikle aile yardımı ödeneği çalışan eş olması durumda eş yardımı ile aile yardımı kavramları karışmakta, her ne kadar karşılaşılan sorunların çözümü için Devlet Personel Başkanlığı veya Maliye Bakanlığına konunun intikal ettirilmesi soruna çözüm bulunmasını sağlamakta ama bu yöntemin kullanılmaması halinde ise yanlışlık devam etmekte ve ilgililer mağdur olabilmektedir.

Memurların aile yardımı ödemeleri 657 sayılı kanunun 202, 203 ve 204. Maddelerinde düzenlenmiştir. Kanunda aile yardımına ilişkin şu açıklamalara yer verilmiştir. "Aile yardımı ödeneği Devlet memurlarına her ay aylıklarıyla birlikte ödenir." Karı ve kocanın her ikisi de memur iseler bu ödenek yalnız kocaya verilir. Aile yardımı ödenekleri hiç bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenir ve borç için haczedilemez. Memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneğine evlendiği; çocuk için ödenen yardıma da çocuğunun doğduğu tarihi takip eden ay başından itibaren hak kazanır. Aile yardımı ödemesi müracaata istinaden yapılan bir ödemedir. Müracaat etmeyen bir çok memur bu konuda mağduriyet yaşamış ve konu 4. Dönem toplu sözleşmesinde tekrardan düzenlendi. Toplu sözleşmede geriye dönük 3 aylık süre şartı getirildi. 3 ay içerisinde aile yardımına müracaat etmeniz gerekmektedir. Bu sorunu kısmen çözüme kavuşturmuş olsa da binlerce mağduriyet giderilmedi.

Aile yardımı müracaatları artık e-devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. E-Devlet şifreniz ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Uygulamaları ve sonrasında Kamu Personeli Aile Bilgileri Bildirim Sistemine girerek yapabilirsiniz.

Cinsel İstismardan Tutuklanan Doktora Tahliye, Genç Kıza İftira Soruşturması Cinsel İstismardan Tutuklanan Doktora Tahliye, Genç Kıza İftira Soruşturması
Editör: TE Bilişim