Almanya'ya Göç Eden Doktorların Paylaşımı Tartışma Başlattı Almanya'ya Göç Eden Doktorların Paylaşımı Tartışma Başlattı

2023 yılında açılan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavı ile tüm branşlarda toplamda 970 kişilik kadro açmıştır. Ülkemizde Hastanelerimizin sayısı, kalitesi ve sağlık alanında atılımları günden güne artarak geliştiğini düşündüğümüzde unvan değiştirmek isteyen personellere açılan kadro sayısı çok azdır. Görevinde yükselmek isteyen çalışanlar için kadro sayıları artırılmalıdır.

Sağlık Bakanlığında bu sorun Tamamen Çözülebilir!

Sağlık Bakanlığında Sınav olmadan da Unvan Değiştirebilme yapılabilmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı, Maliyet Bakanlığında örnekleri olan sınavsız unvan değişikliğini Sağlık Bakanlığında da uygulanabilir. Önemli olan değiştirmek istediği unvandaki şartları sağlamış olması yeterli olmalıdır.

GİH Sınıfı İle SHS Sınıfı Arasındaki Eşitsizlik Çözümlenmelidir

Örneğin Genel İdari Hizmetleri ile Sağlık Hizmetleri Sınıfında görev yapan Tıbbi Sekreter arkadaşlarımız ile aynı işleri yapmaktalar. Yalnız aynı maddi ve özlük haklarından faydalanamamaktayım. Pandemi sürecinde GİH sınıfı tavandan sadece “40 TL” civarında performans ücreti aldı. Aynı işi ve görevi yaptığımız Tıbbi Sekreter arkadaşlarımız tavandan Performans aldılar. Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Önlisans Programını okuyan her çalışan diplomasını kuruma ibraz ettiğinde unvanını değiştirme hakkına sahip olmalıdır.

Taban –Teşvik Sistemi Yeniden Düzenlenmeli

Halihazırda taban-teşvik sisteminde gih sınıfının çarpanı 0.16dır. Sağlık Çalışanlaırnın ise 0.32’dir. bu tüm çalışanlar için çok az bir çarpandır. Çalışan Barışını bozmaktadır.

Editör: Sinan Yıldırım