Türkiye’de son aylarda çıkan sahte doktor haberleri vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor.

Lale Akasoy bugünkü köşe yazısında Bursa’da S.T. isimli bir kadınla ilgili çarpıcı bilgileri paylaştı.

Bir insan; hem medikal estetik doktoru, hem diyetisyen, hem psikolog, hem de hemşirelik mesleğini aynı anda icra edebilir mi? Bu alanlarda sağlıklı, nitelikli, kaliteli hizmet üretebilir mi? Halk sağlığı sorunu değil midir bu? “Şaka mı yapıyorsunuz?” dediğiniz duyar gibiyim...

Şaka falan değil, gerçek ne yazık ki! Kendinden menkul söz konusu S. T isimli bu kadın bu alanlarda adeta bir deha! Müthiş başarılara imza atıyor!

“İnsanlara en adil şekilde dağıtılan nimet akıldır. Çünkü kimse aklından şikayetçi değildir”

Allah akıl fikir versin! Ne diyeyim.

Geçtiğimiz hafta Dr. Kenan Ergus “Sahtekarlıkta sınır tanımayanlar” başlığı ile bir yazı duyurdu sosyal medya hesabından. Ayrıca aynı metni özelden bizimle de paylaştı.Okuduklarıma inanamadım.

Dr. Ergus bakın neler anlatıyor:

“Bu vatandaşın 20 yıl kadar önce yanımda çalışması için işyeri hemşiresi olarak işe alınmasına vesile oldum. Kendileri Sağlık Meslek Lisesi Çevre Teknisyenliği Bölümü mezunu olduğundan işverene kabul ettirmek biraz da zor oldu. Bir-iki ‘sahtekarlığına’ rağmen çoluk çocuğunun ekmeğine mani olmamak için işten çıkarılmasına gönlüm el vermedi. Sıkı takiple işe devam ettirdim. 11 yıl önce söz konusu işyerinden emekli olunca bu ‘sahtekar’ gemiyi azıya aldı, doktor olduğunu, psikolog olduğunu, diyetisyen olduğunu çevresindekilerine söylediğini duyar oldum. Konuşmak için kendisini aradığımda kimseye böyle bir şey söylemediğini ama kendisini bu alanlarda geliştirdiğini, Bulgaristan’daki bir tıp fakültesinde eğitime devam ettiğini söyledi. Kendisinin sürekli bir işinin olduğu halde devam zorunluluğu gerektiren Tıp fakültesinde öğrenci olmasının mümkün olamayacağını söylediğimde Bulgaristan yasalarına göre bunun mümkün ve kendisine tanınmış bir hak olduğunu geveledi. Bu sahtekarı Tabip Odasına, Türk Psikologlar Derneğine, Türk Diyetisyenler Derneğine bildirimde bulundum. Burada da duyurarak vatandaşlık görevimi yaptım.”

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın “Mutabakat” Dedi Sosyal Medyada Tepki Yağdı Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın “Mutabakat” Dedi Sosyal Medyada Tepki Yağdı

Konu savcılıkta. Dr. Kenan Ergus konuyu Bursa Tabip Odasına bildirdiğini yazınca. Başkan Dr. Kumaş’ı hemen telefonla aradım ve konun akıbeti hakkında bilgi istedim. Başkan Kumaş, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Serbest çalışmasına rağmen söz konusu kişinin oda üyesi olmadığını anlatan başkan Dr. Kumaş, “Bulgaristan’da tıp eğitimi aldığı söyleniyor. Denklik var mı yok mu bilmiyoruz. Savcılık soruşturmasında ortaya çıkacak. Soruşturma sürecini bekliyoruz. Hekim çıktığı tespit edilse bile deontolojik ve etik ihlaller var. Oda olarak soruşturma başlatacağız...” şeklinde konuştu.

Sonucu biz de merak içinde bekliyoruz...

Hekim, diyetisyen, psikolog he! Ünvanlara bi bakın hele... Peh peh peh... Bu mesleklere aday olan insanlar yıllarca okuyorlar, sınavlara giriyorlar, uzmanlık alabilmek, akademik kariyer yapabilmek için gecelerini gündüzlerine katıyorlar. Yüksek lisans yapıyorlar. Bir insanın bu meslekleri okumaya ömrü yetmez be! Siz hangi dünyada yaşıyorsunuz, hangi hayallerin peşinde koşuyorsunuz, amacınız ne?

Editör: Sinan Yıldırım