İstanbul Yedikule Göğüs ve Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde görevli asistan doktor, cumartesi günü nöbetçi hemşireye cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan doktor ifadesi alındıktan sonra serbestbırakıldı.

Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde 19 yıldır hemşire olarak görev yapan H.Z. (Editörün notu: Güvenlik nedeniyle isim değiştirilmiştir) cumartesi günü ameliyathane nöbetçisi olarak kaldığı hastanede nöbetçi odasında istirahat ederken iddiaya göre içeri asistan doktor S.E. girdi. H.Z. kendisi uyurken odaya giren S.E.'den rahatsız olarak dışarı çıkmasını istedi. Ancak S.E., H.Z.'ye cinsel saldırıda bulundu. H.Z., olayın ardından polisi arayarak şikayetçi oldu. Şikayet üzerine harekete geçen polis, asistan doktor S.E.'yi gözaltına aldı. İfadesi alınan S.E. serbest bırakıldı. 

CİNSEL SALDIRIYA TEPKİ GÖSTEREN KADINLAR AÇIKLAMA YAPTI

Kadın çalışanlar hastanede aciz vakalarının çok sık yaşandığını ancak hastane yönetiminin iddiaların üzerini örten bir tutum göstermesinden ötürü pek çok mağdurun şikayetçi olamadığını anlattı. H.Z.'nin şikayetçi olması üzerine harekete geçen kadın çalışanlar dün hastane önünde ortak basın açıklaması yaşananlara tepki gösterdi.

Almanya'ya Göç Eden Doktorların Paylaşımı Tartışma Başlattı Almanya'ya Göç Eden Doktorların Paylaşımı Tartışma Başlattı

‘BU BİR İFŞA AÇIKLAMASIDIR’ 

Hastane çalışanları adına açıklamayı okuyan Radyoloji Teknisyeni ve SES Aksaray Şube Başkanı Yasemin Bakır, Sağlık Bakanlığı'na müfettiş görevlendirmesi için çağrı yapacaklarını söyledi. Bakır, “Bu, iş yerimizde uzun süredir yaşanan ve gelinen noktada sistematik bir şekilde kadınların maruz kaldığı cinsel saldırıların ve tacizlerin ifşa açıklamasıdır” dedi.

'BU İŞ YERİNDE SİSTEMATİK CİNSEL SALDIRI VAR'

Bakır, şunları söyledi: “İnkar etmenin ve yok saymanın kadına yönelik her türlü saldırıyı ortadan kaldırmayacağını haykırıyorken, bu kurumda, mesai başındaki çalışma arkadaşımız, asistan doktor S.E. isimli erkek fail tarafından cinsel saldırıya maruz kaldı. Sizlere sistematik saldırıların, örtbas edilen olayların nasıl gün be gün tacizci ve tecavüzcü zihniyetleri koruyup cesaretlendirerek, en son bir arkadaşımızın cinsel saldırıya uğramasına dönüştüğünü anlatacağız. Bizler Yedikuleli kadınlar olarak, elimizde cinsel tacize dair ilk defa beyanda bulunmayı kabul eden bir kadın arkadaşımız üzerinden, kamuoyuna bu olaylar silsilesini ve ihmalleri tüm boyutlarıyla paylaşmayı düşünürken, aynı günün saatler sonrasında hemşire arkadaşımızın doktor S.E. tarafından cinsel saldırıya uğradığı bilgisiyle sarsıldık. Failin ilgili cezayı alması için yaşanan saldırının sonuna kadar takipçisi olacağız."

Editör: Sinan Yıldırım