Diyarbakır’da 2.5 yaşındaki oğlu A.Y. sünnet operasyonu yerine bademcik operasyonuna alındı. Ergani Devlet Hastanesi'nde gerçekleşen olayda ilçede yaşayan 5 çocuk annesi M.Y., oğlu A.Y.’i sünnet ettirmek için geçtiğimiz cuma günü hastaneye götürdü. Giriş işlemleri yapılan çocuk ameliyathaneye alındı.

1 Milyon 123 Bin 211 Depremzedeye Sağlık Hizmeti Verildi 1 Milyon 123 Bin 211 Depremzedeye Sağlık Hizmeti Verildi

Ameliyathanede hastaları karışınca kulak burun boğaz doktoru, 2.5 yaşındaki çocuğu kendi hastası sanarak ameliyata aldı. Yaklaşık bir saat süren ameliyat sonrası çocuk uyandırılıp odaya götürüldü. Üroloji Odası’nda bekleyen aile çocuklarının gelmediğini görünce, görevlilere sordu. Görevliler, çocuğun ameliyattan çıktığını, kulak burun boğazın yatan hasta servisine alındığını söyledi.

Hastanede yaşanan olaya ilişkin konuşan A.Y’nin yakını, “A.’yı sünnet ettirmek için randevu almıştık. Cuma günü sabah saatlerinde hastaneye götürdük. İşlemlerin ardından ameliyata aldılar. Bizde kapının önünde bekliyorduk. 15 dakikalık ameliyat bir türlü bitmedi. Sünnet için giren tüm çocuklar çıktı, bizim çocuk çıkmadı. Sonra öğrendik ki çocuğu KBB servisine götürmüşler. Gidip baktığımızda çocuğun bademcik ameliyatı olduğunu gördük. Hemen doktorların yanına gittik, ‘Çocuğumuz sünnet olacaktı, siz bademcik ameliyatı yaptınız’ diye. Hocalar da şaşırdı. Böyle bir şey olamaz dediler. Hemşireler hastaları karıştırmış. Bu ihmalkarlıktır. Doktorlar hakkında şikayetçi olduk” dedi.

Listeleri kontrol eden doktorlar hastaların karıştığını fark etti. Ürolog ile KBB doktoru bir birini suçlayarak tartıştı. Araya personel girdi. Konuyla ilgili konuşan hastane ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, iki doktor hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi. 

Editör: Sinan Yıldırım