Memur maaşlarına zam ile birlikte en düşük maaş 22 bin liraya yükseltilecek ve emekli aylıklarına refah payı eklenmesiyle ilgili olarak kademeli zamma ilişkin yasa, bayramdan hemen sonra Meclis’e sunulacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 30-35 arasında bir zam beklenmekte.

Tahmini olarak, 6 aylık enflasyon oranı dikkate alındığında refah payıyla birlikte emekli maaşlarında yaklaşık yüzde 30-35 civarında bir zam bekleniyor.

MEMUR MAAŞLARINA ZAMDA 2 FORMÜL VAR

Memur ve emekli aylıklarına Ocak ayında yüzde 30 oranında zam yapılmıştı. Böylece en düşük memur maaşı 11 bin 848 liraya, en düşük emekli memur aylığı da 6 bin 78 liraya çıkmıştı.

Yüzde 8’in üzerindeki 6 aylık enflasyon oranına, yüzde 6’lık toplu sözleşme zammı da eklenecek ve refah payıyla da birlikte 6 aylık memur zammı belli olacak. Refah payı için yasal düzenleme gerekiyor.

Yasadaki maddelerden biri en düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkarılması olup bunun için iki seçenek bulunuyor.

Birinci seçenek; aile yardımıyla birlikte en düşük memur maaşı 11 bin 848 lira olup bunun yüzde 85 artırılarak 22 bin liraya çıkarılması. Bir diğer formül de 5 bin lira gibi seyyanen artış, kalan kısmın oransal olarak artırılarak 22 bin liraya tamamlanması olacak.

EMEKLİYE KADEMELİ ZAM GELİYOR

En düşük emekli aylığı şu anda 7,500 lira seviyesinde ve Temmuz zammı kök maaş üzerinden gerçekleştirilecek. Emekli memur maaşlarına zam, aylık skalaya göre oransal bir artış şeklinde uygulanacak.

Kamu-Sen'den Toplu Sözleşme Tepkisi : "Hayal Kırıklığı" Kamu-Sen'den Toplu Sözleşme Tepkisi : "Hayal Kırıklığı"

3600 EK GÖSTERGENİN KAPSAMI ARTIYOR

Kamu çalışanlarına temmuz ayında yapılacak ek zamla birlikte bütün kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge piyangosu da vuracak.

Bu düzenlemenin dışında kalan memur, şef, tekniker, veri hazırlama kontrol işletmeni ve diğer birinci dereceye gelen bütün kamu görevlileri 3600 ek göstergeden yararlanacak.

Yapılacak düzenlemeden ilk etapta 470 binin üzerinde memur yararlanacak. Bu düzenlemeyle 600 puanlık bir artışla 25 yıllık çalışanın aylığına bugün itibariyle yaklaşık 2115 lira ilave edilirken, ikramiyedeki artış da 53 bin liradan başlayacak.

ESNAF VE ÇİFTÇİNİN PRİM YÜKÜ DÜŞECEK

Yaklaşık 1 milyon küçük esnaf ile çiftçinin prim yükünü aşağı çekecek yasal düzenleme Meclis’e gelecek. Küçük esnafın emekliliği için gerekli gün sayısı 7200’e indirilerek SSK’lı çalışanlarla eşitlenecek.

EV KADINLARINA EMEKLİLİK DESTEĞİ SAĞLANACAK

Meclis’e sunulacak olan düzenleme, ev kadınlarının emeklilik desteğine de yönelik olacaktır. Bu düzenlemeyle, ev kadınlarının emeklilik sürecine destek sağlanacak ve özellikle kadınlarda emeklilik yaşı, çocuk sayısına göre esnetilecektir.

Ev kadınlarının emekliliklerini desteklemek amacıyla, isteğe bağlı olarak ödeyecekleri primlerin üçte biri devlet tarafından karşılanacaktır. En düşük prim tutarından isteğe bağlı sigorta yaptıran ev kadınlarının 3,218 liralık priminin 1,609 lirasını devlet ödeyecektir.

Ev kadınları, isteğe bağlı sigorta yaptırarak emeklilik hakkı kazanabileceklerinin yanı sıra kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilecek.

(Kaynak: MemurlarNet)

Editör: Sinan Yıldırım