Yapılan kulis değerlendirmelerinde memur ve memur emekli maaşlarının yeni zam oranlarına dair detaylar haberimizde yer alıyor.

Memur ve emeklilerin beklediği ara zam beklentileriyle ilgili kulisler hareketli. Ocak ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte verilmesi beklenen ara zam rakamlarıyla ilgili ilk detaylar ortaya çıktı.

Açıklanan enflasyon verilerine ek olarak refah payı düzenlemesi ile maaş zam oranları da belirlendi. Öncesinde memur ve memur emeklileri için 3600 ek göstergesi, sonrasında ise EYT düzenlemesi ile birlikte asgari ücret zammı ve emekli maaş zam oranları da 2022 yılının son haftasında belirlenmişti. Şu an ise emekli ve memurların gözü, Temmuz ayı zam oranlarına çevrildi. Yapılacağı öngörülen yüzde 6 zam ile birlikte en düşük emekli maaşı 8 bin 375 TL, en düşük memur maaşı ise 12 bin 546 TL'ye çıkacak.

6 AYLIK ENFLASYON ORANI YÜZDE 8'İ AŞARSA...

Zam oranının üstünde bir enflasyon yaşanması konusunda, memur ve memur emeklilerinin maaşına, enflasyon farkı yansıtılıyor. Bu kapsamda toplu sözleşmede belirtilen yüzde 8'in üzerinde bir enflasyon rakamı açıklandığı takdirde, memur ve memur emeklileri, enflasyon fark ödemesi alabilecek. Yani bu durumda Temmuz ayında yüzde 6 zamma ek olarak enflasyon farkı alınabilmesi için, ilk 6 ay enflasyonun yüzde 8'i aşıp aşmama durumuna bakılacak.

AİLELERE DESTEĞE DEVAM

En düşük memur maaşı, Temmuz ayında yapılacak olan yüzde 6 zam ile birlikte 12 bin 546 TL'ye ulaşacak. Memur emeklilerin ise mevcut en düşük maaşı 7 bin 901 TL, yüzde 6'lık zam ile birlikte 8 bin 375 TL'ye ulaşması bekleniyor. Bu zamlarla birlikte ailelere yapılan yardımlar da artacak. Eşi çalışmayan memura verilen aile yardımının 985,76 TL'den, bin 44,91 TL'ye yükseleceği öngörülüyor. 0 ile 6 yaş arası çocuklar için 229,85, 6 yaş üstü çocuklar için ise 114,93 TL ödeme yapılacak.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Mobbing İddiası Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Mobbing İddiası

İŞTE OCAK AYI ENFLASYON ORANI

2023 yılının ilk ayı Ocak'ta, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından enflasyon verisi açıklandı. Açıklanan rakamda Ocak ayı enflasyon oranının yüzde 6,65 olarak gerçekleşti. Bu kapsamda enflasyon, ileriki 5 ay içerisinde Ocak ayında enflasyon %6,65 olarak gerçekleşti. Bu çerçevede enflasyon önümüzdeki 5 ay içerisinde yüzde 8'lik oranı aşarsa, Temmuz ayı maaşlarına enflasyon farkı da eklenecek.

Kaynak: Karar Gazetesi

Editör: Ertuğrul Gülmez