Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü ile ilgili ortaya atılan iddiaya göre; özel ilk yardım eğitim kurumları ve fabrikalar başta olmak üzere yeni işe başlayanlara kanuni zorunluluk gereği ilk yardım eğitimi verildi.

Cinsel İstismardan Tutuklanan Doktora Tahliye, Genç Kıza İftira Soruşturması Cinsel İstismardan Tutuklanan Doktora Tahliye, Genç Kıza İftira Soruşturması

Verilen ilk yardım eğitimini alan çalışanlar, Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğünden gelen 2 yetkilinin gözetiminde sınava tabi tutuldu. Sınav yapılan kurum ise sınava katılan her bir personel için Sağlık Müdürlüğüne 51 TL’lik sınav ücreti ödemesi yaparken bu ücretlerin döner sermaye kaydedilerek 11 TL’sinin vergiler için kesilerek 40 lirasının ise sınava katılan 2 gözetme verilmesi gerekiyordu.

YAKLAŞIK BİR MİLYON TL ORTADA YOK

Tekirdağ Sağlık Müdürlüğü’nde 2016, 2017, 2018, 2019 yıllarında kurumlara yapılan ilk yardım sınavından elde edilen gözetmen ücretlerinde yolsuzluk yapıldığı iddia edildi. İddialara göre yıllık yaklaşık 4 bin kişinin eğitim aldığı Tekirdağ’da kişi başı alınan 51 TL’nin sağlık müdürlüğü döner sermayesine kaydedilmeyerek usulsüz bir şekilde kişilerin banka hesaplarına yattığı ortaya çıktı.

HEP AYNI KİŞİLER SINAVLARA GİTMİŞ

Yine iddialara göre kurumda sınavlara gitmesi gereken 10 kişi belirlenmiş fakat birkaç ismin haricinde ise sınavlara diğer personelin gitmesi engellenmiş. Sınavlarda gözetmen olarak görevlendiren personelin itirazı ise dönemin sağlık müdürü Cengiz Becerir tarafından kayda alınmayarak işlem yapılmamış.

DEVLET MEMURLARI KANUNU DA HİÇE SAYILMIŞ

Gözetmen olarak usulsüz şekilde gelir elde eden personelin devlet memurları kanunu da çiğnediği ortaya çıktı. Sözleşmeli personelin kazanç getirici hiçbir işte çalışamaz mevzuatına aykırı olarak sınavlara giden personelin ise sözleşmeli personellerden oluştuğu ortaya çıktı. 800 bin TL’lik gelir elde eden personellerin bu gelirlerini de beyan etmediği kaydedildi.

Editör: Sinan Yıldırım