Sağlık Bakanlığı binlerce sağlık personelinin teşvik, fazla mesai ve nöbet ücretlerini 2 aylık gecikmelerle ödemesi büyük mağduriyetler oluşturuyor.

Sağlık çalışanlarının ekonomik durumuyla ilgili geçtiğimiz ay açıklanan bir araştırma sonucuna göre çalışanların %75’i kredi borcu ödüyor. Emsali olan memurlara göre daha düşük ücret alan sağlık çalışanları teşvik ve nöbet gibi ek gelirlerle geçinmeye çalışıyorlar.

Bugün mart ayının son günü olmasına rağmen hastanelerde geçtiğimiz ayların teşvik ve nöbet ücretleri hala ödenmedi.. “Beyaz reform” olarak basına lanse edilen teşvik ödeme sistemi maalesef akıldan, vicdandan ve her türlü haktan uzak bir ödeme sistemine dönüşmüş durumda.

Dr. Mustafa Soysal Hayatını Kaybetti! Dr. Mustafa Soysal Hayatını Kaybetti!

Özellikle hekim haricindeki personelin teşvik ödemesi yok denecek kadar az verilirken Yardımcı Hizmetler ile Genel İdare Hizmetleri sınıfına ise sıfır TL ödeme yapılmaktadır.

ÖDEMELER EN GEÇ PAZARTESİ GÜNÜ YAPILACAK

Son günlerde yaşanan tüm bu sorunların özellikle sosyal medyada gündeme getirilmesi sonrası geciken teşvik ve nöbet ücretleriyle ilgili Sağlık Bakanlığı’nın bugün veya en geç pazartesigünü ödeme yapacağı söylediği ileri sürüldü.

Türk Sağlık Sen tarafından Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle yapılan görüşme sonucuna göre, ödemelerin bugün veya en geç pazartesi günü personelin hesaplarına aktarılacağı iletildi.

Editör: Sinan Yıldırım