2023 koşullarında ek ödeme hesaplamasında kullanılan oranların düşük kalması sonrası çalışanların beklentileri karşılıksız kaldı.

Sağlık Bakanlığı’nın acilen ek ödeme yönetmeliği hesaplamasında kullanılan taban ve teşvik ek ödeme oran değişikliğine giderek sağlık personelinin aldığı komik taban ve teşvik ücretlerine son vermesi bekleniyor.

Diğer taraftan Genel İdari Hizmetler Sınıfı ile Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan personele ödenen taban ödeme 200 - 300 TL bandında kalması, teşvik ödemeden ise hiç faydalanmamaları da ek ödeme yönetmeliği değişikliğine imza atan bürokrasinin sahadan bir haber olduğunu açık göstergesi olarak yorumlandı.

Öte yandan, içeriğinde ek ödeme olan hiçbir yasal düzenlemenin kendilerini ilgilendirmediğini söyleyen sağlık personelleri, “yoksulluk sınırı üzerinde tek kalem maaş istiyoruz. Eğer bu haklı talebimiz yerine getirilmezse sonuçlarına seçimlerde katlanırsınız” şeklinde uyarıda bulundu.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Mobbing İddiası Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Mobbing İddiası

Binlerce sağlık çalışanı "aynı serviste çalışan aynı yemeği yiyip aynı formayı giyen iki çalışanın birinin maaşı genel bütçeden diğerinin döner sermaye, nöbet üçretleri farklı giyim yardımları farklı ama işe gelince bir fark yok" yönünde paylaşımlar yaparaktek kalem de maaş almak istediklerine dair taleplerini daha önce de defalarca gündeme getirmişlerdi.

Editör: Sinan Yıldırım