Almanya'ya Göç Eden Doktorların Paylaşımı Tartışma Başlattı Almanya'ya Göç Eden Doktorların Paylaşımı Tartışma Başlattı

Ak Parti’de sağlıkçı milletvekili sayısı 14 iken, İyi Parti’de 4 sağlık çalışanı Milletvekili olarak mecliste görev alıyor. Milliyetçi Hareket Partisinde ise 3 eczacı ve 2 doktor bu yasama döneminde vekil olarak görev aldı.

16 sağlık çalışanı kökenli milletvekiliyle sağlıkçılara Mecliste en çok yer veren parti ise Cumhuriyet Halk Partisi oldu. HDP'den ise mecliste halihazırda 2 hemşire 3 doktor milletvekili var.  Vekillerden birinin teröristle fotoğrafı çıkmış ve yurdışına kaçarken yakanlananmıştı. Diğer taraftan vekillerden birinin teröristle fotoğrafının çıkması sonrası yurt dışına kaçarken yakalanmıştı.

CHP ve İYİ partinin genel başkan yardımcısı, grup başkan vekili ve diğer yöneticileri arasında çok sayıda doktor ve eczacı var.  Ak parti ve MHP nin yönetim kadrosundan doktor sayısı çok az.

Yaklaşan 14 Mayıs seçimleri içinde birçok doktor, diş doktoru, eczacı ve hemşire aday oldu.

600 Milletvekilinin olacağı Türkiye Büyük Millet Meclisinde yeni dönemde  50 civarında çoğunluğu doktor olmak üzere sağlık çalışanının yer alacağı düşünülmekte.

Doktor Yasasında Etkinlerdi

Sağlık Çalışanlarının meslicte sayısının fazla olması sahada olumlu sonuçlanacaktır. Komisyonlardaki doktor milletvekilleri sağlık çalışanlarının sorunlarını gündeme getirecektir. En son geçtiğimiz hafta komisyondan doktor milletvekillerinin itirazı üzerine '' doktorların meslekten men '' maddelerini içeren maddeler kanun taslağından çıkartılmıştı.

Editör: Sinan Yıldırım