Prof. Dr. Sever, "Marmara depremi veri tabanını analiz ettiğimiz zaman, bizi çok şaşırtan bir bulgu ile karşılaştık. Zaman geçtikçe enkazdan sağ çıkan hasta sayısı azalıyor, ancak bu az sayıda hastanın hayata tutunma imkanı, erken dönemlerde çıkarılanlara göre çok daha yüksek. Çünkü yaraları hafif olduğu için enkaz altında daha uzun süreler ile canlı kalabiliyorlar. Literatüre göre 13'üncü günde bile enkazdan sağ çıkarılanlar var. Bu nedenle enkaz kaldırma çalışmalarına başlamak için en az 14 gün beklemek gerekli" ifadelerini kullandı.

Prof.Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi Önünde 'Cerrahpaşa' Protestosu Prof.Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi Önünde 'Cerrahpaşa' Protestosu

Günler sonra canlı çıkarılan hastalarla mucizelere tanıklık edildiği ve arama-kurtarma çalışmalarının sürdüğü bölgede en az iki hafta daha bu çalışmaların devam etmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Sever, "Tıp literatüründe şimdiye dek benim okuduğum kadarıyla enkazdan sağ çıkma süresi en uzun 13 gün olarak yer alıyor. Büyük Çin depreminde olan bir olay. Ama bunun dışında medyadan duyduğumuz haberler de var, afette değil ama çöken bir binanın altından 17 gün sonra çıkarılan bir yaralı olduğunu duyuyoruz. Bunlar tabii kanıtlanmış bilgi değil" sözlerini dile getirdi.

Kaynak: Günboyu