14 günlük maaş farkları ile %13,52 oranındaki ek zam 2 ayrı kalemde bazı illerde çalışanların hesabına yattığı. Peki hangi ünvana ne kadar fark yattı? Detaylar haberimizde

14 günlük maaş farkları ile %13,52 oranında yapılan ek zam ile hesaplanan farklar mutemetler tarafından sisteme yüklenerek pek çok ilde yatırılmaya başlandı.

Almanya'ya Göç Eden Doktorların Paylaşımı Tartışma Başlattı Almanya'ya Göç Eden Doktorların Paylaşımı Tartışma Başlattı

Çoğu ilde mutemetler 14 günlük maaş farkı ve % 30'un kalan kısmını hesaplayıp sisteme gönderdiler. Bugünden itibaren maaş farklarının ve %13.52'lik refah payı olarak verilen ve 15 Ocak maaşlarına yetişmeyen kısımlar yatmaya başladı. Yatmayan illerde süreç önümüzdeki hafta cuma gününe kadar devam edecek. YAni, bugün yatmayan personele haftaya Pazartesi'den itibaren Cuma gününe kadar fark tutarlarının yatırılması gerekiyor. 

Sağlık Bakanlığı için konuyu değerlendirmek gerekirse, küçük hastanelerde Cuma günü yani bugün itibariyle ödemeler hesaplara geçmeye başladı. Büyük hastanelerle İl ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinde ise haftaya Çarşamba gününe kadar ödemelerin yapılması bekleniyor.

Kime Ne Kadar Fark Yattı?

Lisans mezunu ebe kadrosunda görev yapan derece kademesi 2/3 olan bir sağlık personelinin 14 günlük maaş farkı ile refah pay zammı toplamı 3.313,00 TL yattığı öğrenildi.

Döner sermaye bütçesinden maaş alan personelin maaş farkları ise haftaya Cuma gününe kadar sürebileceği öğrenildi.

HER AYIN 15'İNCİ GÜNÜ MEMUR MAAŞI YATAR

Memur maaşları her ayın 15'inde saat 00.00'da hesaplara yatar. İlgili düzenleme 13 Ocak Cuma günü resmileşti. Ardından hafta sonu (Cumartesi ve Pazar) tatili girince düzenlemeyle kanunlaşan yüzde 13,52'lik refah payının bordrolara yansıtılması işi yetişmedi. Ocak ayı maaşları yüzde 16,48 zam ile hesaplanarak kaynak ilgili bankalara gönderildi. Kamu kurumları bankalarla yaptıkları protokol gereği maaşları en az iki gün önceden ilgili bankaya gönderiyor.

YÜZDE 13,52'LİK REFAH PAYI BU AY ÖDENECEK

Ocak ayı memur ve emekli maaşları; gecikme yaşanmaması için 15 Ocak günü yüzde 16,48'lik enflasyon farkından gelen zam yansıtılarak ödendi. Yasal düzenleme olmaksızın refah payının bordrolara yansıtılmayacağı gerçeğini görmezden gelen bazı çevreler, yüzde 30'luk maaş zammından vazgeçildiği iddiasında bulundu. Bordro düzenleme işlemlerine yetiştirilemeyen yüzde 13,52'lik refah payı artışı ise bu ay bordrolara eklenerek ikinci bir ödemeyle hesaplara yatırılacak. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan edindiğimiz bilgiye göre; bordro birimlerinin refah payı ödeme işlemlerini bu ay sonuna kadar yetiştirmek için çalışıyor.

Editör: Ertuğrul Gülmez