%16,48 zamla hesaplanan bordrolarda görülenler taban ek ödemeler, aralık 2022 döneminin yani zamsız ödenen dönemin tutarı olarak gözükmektedir.

Toplu sözleşme ikramiyesi tutarı ise 823,40 TL olarak bordrolarda yer alıyor. Bu tutar da %16,48’e göre hesaplandı. % 30’luk zamla birlikte Örneğin Şubat maaş döneminde 918 TL toplu sözleşme ikramiyesi yani sendika parası olarak bilinen ücret ödenecek.

Aradaki farklar önümüzdeki 10 gün içerisinde refah payı zammının hesaplanmasıyla birlikte personele ödenecek. %30 zamdan geriye kalan %13,52’lik oran maaşların yapıldığı tarihe yetişmediği için, meclisten yasal düzenlemenin geç çıktığı için gecikmeli olarak yatırılacak.

SABİT EK ÖDEME NİSBİ

Bordrolarda sabit ek ödeme nispi yazan yer ise aralık ayından daha düşük gözükecektir. Bunun nedeni ise sabit ek ödemeler gelir vergisine göre, brüt tutarı değişmesinden kaynaklanmaktadır. Yani aralık ayında sabit ek ödeme nispi yazan yerin az olması normal bir durumdur. Gelir vergisi dilimleri arttıkça sabit brütü artar ama net tutar değişmez.

Cinsel İstismardan Tutuklanan Doktora Tahliye, Genç Kıza İftira Soruşturması Cinsel İstismardan Tutuklanan Doktora Tahliye, Genç Kıza İftira Soruşturması

BORDROLARDA SABİT BRÜT TUTAR YAZILMAKTA

Bordrolarını inceleyen sağlık personellerinin sabit ek ödemelerinin neden geçen ay ile aynı olduğu konusunda ise; bordrolarda sabit brüt yazılmaktadır. Netin üzerine gelir vergisi eklenerek sağ tarafta ise o gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır. Yani personele uygulanan kesinti gibi bir durum söz konusu değildir. %27’lik vergi dilimindeyken gelir vergisi yüksek ve sabit ek ödeme tutarı fazla görülmekteydi. Halbuki ele geçen tutar daha düşük yatmaktaydı.

GELİR VERGİSİ %15'E DÜŞTÜ

Sabit ek ödeme de ocak ayında gelir vergisi %15’e kesinti yapılması nedeniyle net tutarın üzerine eklenen gelir vergisi düşmüştür. Sanki geçen ayla aynı sabiti aldığını düşünen personeller olmaktadır. Burada bahsedilen gelir vergisi Sağlık Bakanlığı tarafından personel adına maliyeye ödenmektedir şeklinde düşünebilirsiniz.

MAAŞ FARKLARI ÖNÜMÜZDEKİ 15 GÜN İÇERİSİNDE YATACAK

Öte yandan 1 Ocak ile 14 Ocak dönemini kapsayan maaş farkları ise Maliye Bakanlığının sistemi ayın 15’inden sonra açacağından dolayı önümüzdeki 10 ya da 15 gün içerisinde hesaplanarak yatırılacaktır.

600 EK GÖSTERGE PUANINA DİKKAT

Bordroların kesintiler bölümünde yalan %100 artış tutarı personelin derecesine göre, her personele eklenen 600 ek gösterge puanından kaynaklanmaktadır. Şubat maaşında bu kesinti olmayacaktır.

Diğer taraftan birinci derecede bulunan personelin ek göstergesi 3600’e çıktığından, 3600 ek gösterge puanından emekli kesenekleri yüksek olmasından kaynaklı, hem %100 kesin tutar yüksek olmuş, hem de maaşlar ortalama 180 TL azalmıştır.

PERSONELİN KAFASI KARIŞTI

Kamu personelinin burada anlatılan nedenlerden dolayı bordrolarını incelediklerinde neden maaş zammı az olmuş, neden %100 kesinti var, neden maaşım düşmüş gibi sorular akıllarına gelebilir. Refah payi zammının geç eklenmesi, sabit ek ödemedeki yukarıda anlattığımız durum ve benzeri nedenlerden dolayı bu dönemde bordrolarda farklı unsurlar dikkat çekmektedir.

Editör: Ertuğrul Gülmez