Dr. Mustafa Soysal Hayatını Kaybetti! Dr. Mustafa Soysal Hayatını Kaybetti!

Merkezi hekim randevu sistemi ile alınan randevularda yaşanan karmaşa doktorlar ile vatandaşı karşı karşıya getirmeye devam ediyor.

MHRS ile ortaya atılan iddia şu şekilde oldu:

Denizli'de " A.K isimli hasta 20.01.23 tarihine saat 9.00 a randevu almış. Bizim sistemimizde ayni saatte başka bir hasta randevulu görünüyordu diyen hekim aynı saatte Ek randevulu başka bir hasta da vardı.

Sistem üzerinden baktığımızda A.K isimli vatandaşın randevusu iptal edilmiş görünüyordu. Hasta kendisinin iptal etmediğini bize söyledi, bizde 182 yi arayıp sormasını istedik. Hasta, 182 den Sevda isimli bir operatör ile konuşmaya başladı. Bu esnada sesi de hoparlöre verdi.

Soyadını ısrarla vermeyen Sevda isimli kişi randevuyu kendilerinin değil doktorun iptal ettiğini söyledi. Ayrıca hastaya doktorla görüşüp işlem yaptırabileceğini söyledi. Sonra benim sekreterim telefonu aldı ve bizim böyle bir yetkimiz olmadığını söyledi ama bayan ısrarla bizim iptal ettiğimizi söyledi. Zaten bir iki hafta önce diğer diş hekimi arkadaşlardan ikisinde de aynı sorun yaşanmıştı. Hatta, birinde hastayla beyaz kod verme aşamasına kadar gelmiştik. Arkadaş durumu 184 e bildirmişti ve halen geri dönüş yapılmadı."

Sağlık kuruluşlarında son yıllarda sağlık görevlilerine karşı artan şiddet, darp, saldırı olaylarının doktor ile vatandaşı karşı karşıya getiren temel unsurun böyle söylemler nedeniyle mi çıkıyor?

Bizlerde soruyoruz; Görüşmeler kayıt altına alınıyor mu? İletişim sağlayanlar mevzuatta olan yerine kendi kişisel söylemlerini kullanarak mı vatandaşa çare olmaya çalışıyor? Bütün sorumluluğun doktora yüklenmesi son zamanlarda artan şiddetin temel sebebi mi?

Editör: Sinan Yıldırım